Dyrektor bp: Wyzwaniem w 2021 roku może być zarządzanie dostawami paliw

Udostępnij artykuł
[SPECJALNIE DLA NAS – RAPORT 2021] Branża paliwowa to kluczowy sektor dla gospodarki i pewnego rodzaju jej barometr. Wprowadzone w marcu 2020 r. z powodu pandemii restrykcje mocno ograniczyły działalność gospodarczą i aktywność społeczną, a to z kolei miało przełożenie na sektor paliwowy – pisze na łamach Liderzy Rynku – Dostawcy dla stacji paliw – RAPORT 2021 Adam Jaros, dyrektor działu zaopatrzenia i hurtowej sprzedaży paliw, bp w Polsce.

W Polsce w najtrudniejszym momencie lockdownu na przełomie marca i kwietnia, spadki obrotów w paliwach w naszym sektorze były znaczne, szczególnie w lokalizacjach przygranicznych. Klienci zaczęli jednak wracać, w czasie luzowania obostrzeń – zwłaszcza w okresie wakacji. Pomimo znacząco większej skali zachorowań w IV kwartale sprzedaż utrzymała się na lepszym poziomie, niż w drugim kwartale.

Podsumowując w porównaniu do innych rynków w Europie polski rynek paliw przeszedł przez 2 fale COVID-19 w roku 2020 relatywnie dobrze. Spadek sprzedaży był bardziej dotkliwy w benzynach i LPG, natomiast w Dieslu obniżenie popytu było symboliczne. Ponadto generalnie obniżenie sprzedaży było bardziej odczuwalne dla stacji położonych w miastach, gdzie restrykcje związane z lockdownem były najdotkliwsze.

Wiele w tym momencie wskazuje na to, że i w 2021 roku w związku z pandemią możliwe będą kolejne częściowe lockdowny. Ta sytuacja będzie przekładać się na okresowe zaburzenia popytu i podaży. Dodatkowo, biorąc pod uwagę rysujące się na horyzoncie okresowe niezbilansowanie rynków światowych, wyzwaniem może być zarządzanie dostawami. Zabezpieczenie swoich dostaw w umowach długoterminowych oraz posiadanie alternatywnych źródeł, będzie kluczowe dla stabilności zaopatrzenia.

Warto tu także podkreślić dobrą współpracę Ministerstwa Klimatu oraz Agencji Rezerw Materiałowych z naszą branżą, w ramach której podejmowane są działania wyprzedzające mające na celu neutralizację większości zagrożeń rynkowych, które mogłyby negatywnie wpływać na stabilność dostaw.

LIDERZY RYNKU – DOSTAWCY DLA STACJI PALIW – RAPORT 2021
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Opublikowano: 13.04.2021
Aktualizacja: 13.04.2021