Getka i Unimot zasilą projekty OZE w Polsce

Udostępnij artykuł
Grupa Getka, mająca swoją siedzibę w USA, oraz polska multienergetyczna Grupa Unimot ogłosiły 24 września 2021 r., że First Solar dostarczy do Polski zaawansowane, amerykańskie cienkowarstwowe panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 30 MW, które uzupełnią portfolio projektów PV realizowanych w Polsce. Panele dostarczone z USA są częścią pierwszego etapu strategicznej inicjatywy w zakresie rozwijania energetyki odnawialnej, mającej na celu dywersyfikację źródeł energii w Polsce.

W początkowej fazie współpracy partnerzy będą wykorzystywać panele First Solar produkowane w Ohio, gdzie firma posiada zakłady o największej mocy produkcyjnej paneli fotowoltaicznych na półkuli zachodniej. Panele fotowoltaiczne będą dostarczane od pierwszego kwartału 2022 r., z możliwością rozszerzenia dostaw wraz z rozwojem projektów fotowoltaicznych przez Unimot.

Unimot i Getka wcześniej współpracowały przy realizacji inicjatyw w zakresie zwiększania bezpieczeństwa energetycznego w regionie, jako mechanizmu wspierania regionalnych programów dywersyfikacji źródeł energii w Polsce. Firmy ogłosiły także niedawno podpisanie porozumienia o współpracy z NuScale w celu rozpoznania możliwości wdrożenia technologii małych reaktorów modułowych (SMR) w Polsce.

– Jako obywatelowi zarówno Stanów Zjednoczonych, jak i Polski, jest mi niezmiernie miło, że kierowana przez mnie firma wspiera projekty, który obniżają emisyjność polskiej gospodarki. Dzięki naszemu partnerstwu z Unimot będziemy zaspokajać rosnące potrzeby Polski w zakresie infrastruktury energetycznej, koncentrując się na poprawie różnorodności miksu energetycznego i bezpieczeństwie energetycznym w tym regionie, przy jednoczesnym dalszym wspieraniu innowacji w technologiach niskoemisyjnych – mówi Dariusz Cichocki, prezes i dyrektor generalny Grupy Getka.

Mając w planach wykorzystanie wsparcia finansowego EXIM, Grupa Unimot opracuje model efektywnego kosztowo wytwarzania energii słonecznej z użyciem paneli fotowoltaicznych produkowanych w USA, aby wspierać przedsiębiorstwa i duże zakłady produkcyjne w Polsce.

– Polska gospodarka stoi przed dużymi wyzwaniami związanymi z niezbędną transformacją energetyczną, której podstawowym celem jest obniżenie poziomu emisji. W lipcu 2021 r. uruchomiliśmy własną linię produkcyjną paneli fotowoltaicznych w fabryce w Sędziszowie Małopolskim, które będą dostępne w ofercie należącej do nas marki AVIA Solar, a dzięki nawiązanej współpracy z First Solar, za pośrednictwem spółki Getka, uzupełnimy naszą lokalną produkcję o panele pochodzące ze Stanów Zjednoczonych. Cieszymy się, że współpraca w obszarze energetyki pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi rozwija się nie tylko w obszarze gazu i technologii atomowej, ale także w zakresie odnawialnych źródeł energii, w tym przypadku energii ze słońca. Z kolei wsparcie finansowe, którego udzieli EXIM, pozwoli nam zaoferować bardzo korzystne warunki handlowe dla naszych klientów. Ze swojej strony bardzo dziękujemy za wsparcie, którego przy negocjacjach w tym projekcie udzieliły Departament Energii Stanów Zjednoczonych oraz Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie – mówi Adam Sikorski, prezes zarządu Unimot.

First Solar to wyjątkowa firma wśród dziesięciu największych producentów paneli fotowoltaicznych na świecie ze względu na to, że jest jedyną firmą produkującą panele PV, której siedziba mieści się w USA, a także ze względu na fakt, że w swojej technologii nie używa półprzewodnika z krzemu krystalicznego (c-Si). First Solar produkuje swoje cienkowarstwowe moduły fotowoltaiczne przy użyciu w pełni zintegrowanego, ciągłego procesu, który odbywa się w jednym miejscu. Zaprojektowane i opracowane w centrach badawczo-rozwojowych (R&D) firmy w Kalifornii i Ohio, zaawansowane cienkowarstwowe moduły fotowoltaiczne First Solar wyznaczają branżowe standardy jakości, trwałości, niezawodności, wzornictwa i dbałości o środowisko.

– Polska dołączyła właśnie do powiększającej się listy krajów na całym świecie, które wykorzystują nieemisyjną technologię paneli słonecznych First Solar. Cieszymy się, że możemy wspierać działania Getki i Unimot na rzecz dekarbonizacji w Polsce, z wykorzystaniem nowoczesnych paneli słonecznych wyprodukowanych w Stanach Zjednoczonych – powiedział Matthew Merfert, starszy dyrektor ds. rozwoju biznesu First Solar w Europie.

STACJA BENZYNOWA & CONVENIENCE STORE
– CZERWIEC-LIPIEC 2021 
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Opublikowano: 24.09.2021
Aktualizacja: 24.09.2021