Grupa Orlen rozpoczyna wytwarzanie nowego produktu

Udostępnij artykuł

Grupa Orlen, zgodnie ze strategią 2030, umacnia pozycję wiodącego producenta petrochemii w Europie Środkowej. W czeskim zakładzie w Litvinovie Orlen Unipetrol uruchomił instalację do produkcji dicyklopentadienu (DCPD). Wykorzystuje się go m.in. w przemyśle motoryzacyjnym, budowlanym, elektrotechnicznym, a także w branży farmaceutycznej i medycznej. Poszerzając swoje portfolio o DCPD, Grupa Orlen znalazła się w gronie czterech największych producentów tego produktu w Europie. Orlen Unipetrol będzie produkował rocznie do 26 tysięcy ton DCPD. Koszt budowy nowej instalacji wyniósł 831 mln CZK (ok. 166 mln zł).

Grupa Orlen

– Kładziemy mocny nacisk na strategiczne dla rozwoju Grupy Orlen inwestycje, w tym zaawansowaną petrochemię. Uruchomiliśmy w Czechach instalację, która jest naszą odpowiedzią na rosnące potrzeby rynku. Jako jeden z największych producentów DCPD w Europie Grupa Orlen wzmacnia swoją pozycję, wydłużając łańcuch wartości i wzmacniając biznes całej Grupy.
– mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

Na światowych rynkach istnieje duże zapotrzebowanie na DCPD, a w Europie obserwuje się niedobór mocy produkcyjnych w tym zakresie. Trendy rynkowe wskazują na wzrost popytu na ten produkt o kolejne 26 proc. Do 2030 r. na rynkach amerykańskich popyt może wzrosnąć o 40 proc., a w Azji nawet o 60 proc.

Dicyklopentadien to płynny węglowodór powstający podczas rafinacji i krakingu ropy naftowej oraz oleju. Będzie wytwarzany w Litvinovie w oparciu o technologię, której autorami są naukowcy z Orlen Unipetrol i Uniwersytetu Chemiczno-Technologicznego w Pradze. Proces technologiczny opracowano w ramach projektu mającego na celu znalezienie metody wyodrębnienia węglowodorów. Są one produktami wtórnymi w instalacjach petrochemicznych i mogą znaleźć zastosowanie na rynku.

– Współpraca Uniwersytetu Chemiczno-Technologicznego i Orlen Unipetrol ma długą tradycję. Jej początki sięgają lat 90. XX wieku. Nasze wspólne badania i współpraca skupiają się na rozwoju technologii związanych z przerobem ropy naftowej oraz segmentem petrochemicznym. Dlatego opracowana przez naszych ekspertów technologia wyodrębniania DCPD jest doskonałym przykładem kooperacji nauki i biznesu.
– mówi Pavel Matějka, rektor Uniwersytetu Chemiczno-Technologicznego w Pradze.

Orlen Unipetrol będzie produkował DCPD w jakości od 80 do 94 proc. Wytworzony produkt zostanie wykorzystany do dalszej produkcji materiałów polimerowych, żywic oraz materiałów chemicznych. Stosuje się je m.in. w produkcji śmigieł turbin wiatrowych, asfaltów kolorowych, klejów, barwników i pigmentów czy specjalnych soczewek. DCPD znajduje także zastosowanie m.in. w przemyśle motoryzacyjnym (szkielety aut), budowlanym (produkty sanitarne do kuchni i łazienek), elektrotechnicznym (kable światłowodowe), a także w branży farmaceutycznej i medycznej.

Źródło: PKN Orlen

STACJE PALIW – SPRZEDAŻ DETALICZNA – RAPORT 2022
>> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <<

Stacje Paliw Sprzedaż Detaliczna RAPORT 2022

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału zabronione.

Opublikowano: 03.10.2022
Aktualizacja: 03.10.2022