Grupa Orlen sfinalizowała zakup Energop

Udostępnij artykuł

Orlen Projekt podpisał z Agencją Rozwoju Przemysłu ostateczną umowę kupna ponad 74 proc. udziałów spółki Energop. Transakcja zwiększy potencjał Grupy Orlen w zakresie realizacji inwestycji przemysłowych, w których ważnym elementem są zaawansowane technologicznie rurociągi. Dla Energop wejście do Grupy Orlen to gwarancja dynamicznego i stabilnego rozwoju.

Orlen logo

Spółka projektowa Orlenu przejęła większościowy pakiet udziałów Energop sp. z o.o. Warunkiem podpisania umowy była decyzja Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który wydał zgodę na transakcję.

Energop posiada bogate doświadczenie w zakresie kompleksowej prefabrykacji rurociągów, zbiorników i konstrukcji stalowych. Włączenie tej spółki do Grupy Orlen Projekt pozwoli zabezpieczyć efektywną realizację licznych przedsięwzięć związanych z produkcją rafineryjną, wydobyciem i obrotem gazem oraz produkcją petrochemiczną. Inwestycje w tych segmentach stanowią ważny element realizacji Strategii Grupy Orlen do 2030 roku. Jestem przekonany, że dzięki dotychczasowej, wieloletniej współpracy Orlen Projekt z Energop włączenie tej spółki w struktury Grupy będzie procesem płynnym a uzyskane synergie przyniosą obopólne korzyści, również dla pracowników Energop – mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu Orlen.

RAPORT 2023 – STACJE PALIW – SPRZEDAŻ DETALICZNA
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <

Stacje Paliw Sprzedaz Detaliczna RAPORT okladka RM

Wejście Energop w skład Grupy Orlen Projekt zwiększy możliwości koncernu w zakresie realizacji projektów wykorzystujących instalacje rurociągowe. Często są to projekty dotyczące infrastruktury krytycznej. Energop posiada kompetencje nie tylko z zakresu produkcji, ale również prefabrykacji i kompletnego montażu takich instalacji.

Wejście sochaczewskiego Energopu do grupy Orlen to transakcja korzystna dla obu stron. Energop znalazł się w największej polskiej grupie kapitałowej. Praca na rzecz płockiego koncernu to gwarancja rozwoju dla firmy i ludzi tam zatrudnionych. Pracownicy mogą być pewni, że ich miejsca pracy nie znikną, że firma ma zapewnioną stabilizację na wiele lat. Z kolei Orlen dołącza do swoich aktywów doświadczoną firmę, która realizowała i realizuje kontrakty w Polsce i za granicą. Energop ma wysoko wykwalifikowane kadry i zasoby, które pomogą Orlenowi kompleksowo zabezpieczyć realizację wielu inwestycji przemysłowych, jakie w najbliższych latach planuje przeprowadzić płocka spółka – mówi Maciej Małecki, Wiceminister Aktywów Państwowych.

W wyniku transakcji Orlen Projekt przejął 74,11 proc. udziałów w Energop. Właścicielem pozostałych udziałów jest Skarb Państwa.

źródło: Orlen

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału zabronione.

Opublikowano: 16.10.2023
Aktualizacja: 16.10.2023