Grupa Orlen sfinalizowała zakup farm wiatrowych w Wielkopolsce i na Pomorzu Zachodnim

Udostępnij artykuł

Należąca do Grupy Orlen, Spółka Orlen Wind 3, podpisała umowę przejęcia farm wiatrowych od brytyjskiego Octopus Renewables Infrastructurue Trust PLC. Transakcja obejmuje instalacje zlokalizowane w Wielkopolsce i na Pomorzu Zachodnim o łącznej mocy ok. 60 MW, co pozwoli zapewnić energię elektryczną dla ponad 100 tys. gospodarstw domowych. Grupa Orlen posiada już blisko 1 GW mocy zainstalowanych w odnawialnych źródłach energii.

orlen wiatrak

Grupa Orlen, jako lider transformacji energetycznej w Europie Środkowej, sukcesywnie realizuje ambitne cele, które mają zapewnić Polakom dostęp do taniej, bezpiecznej i czystej energii. Lądowe farmy wiatrowe odgrywają zasadniczą rolę w osiągnieciu tego założenia. Finalizacja umowy na zakup nowoczesnych farm wiatrowych to ważna akwizycja i istotny krok w zakresie odnawialnych źródeł energii. Transakcja pozwoli zwiększyć produkcję energii o ok. 60 MW i przyczyni się do skutecznej transformacji energetycznej Polski – mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu Orlen.

Lokalizacja farm wiatrowych

Sfinalizowana umowa obejmuje zakup dwóch lądowych farm wiatrowych, które zostały uruchomione w 2022 roku. Pierwsza z nich leży w miejscowości Kuślin, w pobliżu Nowego Tomyśla w woj. wielkopolskim. Zainstalowano na niej 12 turbin Vestas o mocy 3,3 MW każda, a jej łączna moc produkcyjna wynosi ok. 40 MW. Druga farma działa w miejscowości Krzęcin, koło Choszczna w woj. zachodniopomorskim. Farma składa się z 8 turbin Nordex o mocy 2,4 MW każda, a jej łączna moc zainstalowana przekracza 19 MW.

Oprócz Kuślina, w województwie wielkopolskim działają już inne farmy wiatrowe Koncernu, m.in. w pobliżu miejscowości Dobrzyca (o mocy 49,9 MW), Ujazd (o mocy30 MW), Dominowo (o mocy 62,4 MW) oraz w Przykonie (ok. 33 MW). Kolejne inwestycje będą realizowane przez wchodzącą w skład Grupy spółkę Energa Wytwarzanie, która w lipcu podpisała z firmą Greenvolt umowę przedwstępną dotyczącą projektów Opalenica i Sompolno. Pierwszy z nich obejmuje trzy farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 22 MW. Natomiast drugi to hybrydowy projekt łączący turbiny wiatrowe o mocy 26 MW i instalację fotowoltaiczną o mocy 10 MW. Realizacja planów Energi zakłada dalszą rozbudowę portfolio spółki o kolejne farmy fotowoltaiczne: PV Mitra (65 MW) i PV Żuki (2,4 MW).

Będzie farma na Bałtyku

Orlen inwestuje także w budowę pierwszej morskiej farmy wiatrowej w polskiej części Bałtyku. W październiku koncern podjął finalną decyzję inwestycyjną w sprawie budowy farmy Baltic Power Power, o mocy do 1,2 GW. To największy projekt w zakresie odnawialnych źródeł energii w Europie Środkowo-Wschodniej. Po zakończeniu budowy w 2026 roku, farma będzie produkować energię elektryczną, która będzie w stanie zasilić ponad 1,5 mln gospodarstw domowych w Polsce.

Stacja Benzynowa & Convenience Store
>> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <<

SB CS okladka

W październiku spółki z Grupy Orlen uzyskały pięć kolejnych koncesji na budowę morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim, o łącznej mocy ok. 5,2 GW. Uwzględniając Baltic Pipe koncern posiada łącznie 6 lokalizacji morskich farm wiatrowych o potencjale 6,4 GW.

Zgodnie z przyjętą strategią, do końca 2030 roku Grupa Orlen będzie dysponować odnawialnymi źródłami energii o łącznej mocy ponad 9 GW, obejmującymi m.in. morskie i lądowe farmy wiatrowe, fotowoltaikę oraz jednostki wytwórcze na biogaz i biometan. W sumie, dzięki potencjałowi połączonego koncernu multienergetycznego do końca dekady Grupa Orlen przeznaczy na zielone inwestycje aż 120 mld zł.

źródło: Orlen

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału zabronione.

Opublikowano: 13.12.2023
Aktualizacja: 22.12.2023