Internauci namawiają do bojkotu BP

Udostępnij artykuł

Jeszcze w środę 19 maja liczba przyjaciół strony "Boycott BP" na portalu społecznościowym Facebook liczyła 57 tysięcy osób. W poniedziałek 24 maja zwolenników akcji jest już 70 tysięcy. Autorzy pomysłu zachęcają do bojkotu nie tylko stacji paliw ale także wszystkich marek koncernu British Petroleum m.in. Castrol, czy sieci kącików kawowych Wild Bean Cafe. Akcja, początkowo popularna w USA zyskuje zwolenników na całym świecie, także w Polsce. Bojkot ma być zakończony gdy BP usunie wszystkie szkody związane z wyciekiem ropy do wód Zatoki Meksykańskiej.

Do katastrofy ekologicznej doszło do 20 kwietnia gdy wybuchła należaca do BP platforma wiertnicza Deepwater Horizon. Przedstawiciele BP przyznali, że wyciek jest większy, niż sądzili. Według niezależnych ekspertów codziennie do wody może wpływać od 20 do 100 tys. baryłek.

W Polsce BP rozpoczęła swoją działalność w roku 1991. Od tego czasu zainwestowała w naszym kraju ponad 800 mln dolarów. Znajduje się w pierwszej dwudziestce polskich firm. BP Polska SA z siedzibą w Krakowie prowadzi w Polsce działalność na terenie całego kraju w ramach wielu sektorów.

Zgodnie z danymi Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego na koniec 2009 roku BP było na polskim rynku wiceliderem pod względem liczby stacji posiadając łącznie 384 stacje. To o 25 obiektów więcej niż na koniec 2008 roku. Liderem nadala pozostaje PKN Orlen, choć jego stan posiadania stacji zmalał na koniec ubiegłego roku do 1747 obiektów. Firma nie zaprzestała rozbudowy segmentu ekonomicznego stacji i na koniec roku liczba obiektów z logo Bliska osiągnęła wielkość 424 stacji. Z kolei za BP uplasował się z 381 stacji. To właśnie ta firma uruchomiła w 2009 roku najwięcej obiektów pod swoim logo.
 

Opublikowano: 24.05.2010
Aktualizacja: 24.05.2010