– W przypadku niespełniania norm dotyczących warunków bezpieczeństwa i higieny pracy, to podstawą prawa w tym zakresie jest przepis art. 283 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, który reguluje wysokość kar i grzywien nakładanych na pracodawcę za nieprzestrzeganie przepisów lub zasad bezpieczeństwa i higieny pracy – informuje Jan Bondar z Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Kary za ich nieprzestrzeganie nakłada Państwowa Inspekcja Pracy.
– Z kolei przekroczeniami dopuszczalnych stężeń czynników szkodliwych dla zdrowia zajmują się krajowe organy nadzoru nad warunkami pracy, w tym Państwowa Inspekcja Sanitarna – wyjaśnia Jan Bondar. – Wówczas jest wszczynane postępowanie administracyjne i w drodze decyzji zobowiązuje się pracodawcę do usunięcia tychże uchybień w ustalonym terminie – dodaje ekspert z GIS-u.
– W niektórych przypadkach, gdy występuje bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracowników usunięcie nieprawidłowości musi być przeprowadzone w trybie natychmiastowym – zauważa Jan Bondar. Konsekwencje za niestosowanie się do zapisów prawa mogą być bardzo dotkliwe – od kar pieniężnych w wysokości nawet do 30 tys. zł aż po ograniczenie wolności.
W Polsce obowiązują m.in. następujące regulacje prawne związane z ochroną środowiska pracy na stacjach paliw: ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 j.t. z późn. zm.); rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 listopada 2002 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy. (Dz. U. Nr 217 poz. 1833 z późn. zm.); rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 kwietnia 2005 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz. U. Nr 73, z poz. 645 oraz z 2007 r. Nr 241, poz. 1772).