Kolejne odwierty PNiG Kraków

Udostępnij artykuł

Kontrakt rozpoczyna powrót spółki na rynek czeski, na którym blisko 20 lat temu wykonywane były odwierty także przez krakowską firmę.

PNiG Kraków w ramach kontraktu w Czechach odwierci dwa otwory kierunkowe, poszukiwawcze za gazem ziemnym o planowanej głębokości do ok. 2000 metrów. W trakcie mobilizacji jest urządzenie TR – 800, które zostanie przewiezione z Polski w okolice miejscowości Breclav, na południu Czech. Kontrakt będzie obsługiwany przez 22 osobową polską załogę.

W tym samym czasie kiedy podpisywany był kontakt na wiercenia w Czechach, PNIG Kraków finalizował kolejną umowę. Tym razem dla angielskiej spółki operatorskiej Dominion Petroleum Uganda w Ugandzie, dla której PNIG Kraków odwierci otwory poszukiwawcze o głębokości około 1200 metrów.

Kontrakt będzie realizowany w rejonie Jeziora Alberta. Specjalnie na potrzeby i specyfikę tego kontraktu zostało wydzierżawione z Indii urządzenie wiertnicze NR 8000, które zostanie przewiezione do Afryki.

Kontrakt będzie obsługiwany przez hinduską załogę, pod kierunkiem polskiego personelu. To nie pierwszy taki kontrakt w historii PNIG Kraków, który realizowany jest wspólnie z hinduskimi partnerami. Podobne prace są prowadzone od kilku lat w Kazachstanie, a cała załoga hinduska oraz zatrudnieni pracownicy lokalni zostaną na miejscu przeszkoleni zgodnie z wymaganiami i procedurami obowiązującymi w PNIG Kraków.

W Ugandzie oprócz urządzenia IRI 750, które wierci dla firmy Tullow Oil, będzie pracować drugie krakowskie urządzenie RR 600, które właśnie dopływa do wybrzeży Afryki. Urządzenie to wykona kilkanaście otworów poszukiwawczych oraz prac serwisowych dla angielskiego operatora Heritage Oil. Rozpoczęcie prac zaplanowane jest na połowę maja.

W sumie w tym roku PNIG Kraków będzie realizować trzy duże kontrakty dla międzynarodowych operatorów w Afryce. Rynek afrykański staje się drugim największym rynkiem prac wiertniczych, po rynku kazachskim, na którym firma obecna jest od kilkunastu lat.

PNiG Kraków jest spółką serwisową, która prowadzi prace poszukiwawcze za ropą naftową i gazem ziemnym w Polsce, Czechach, na Ukrainie, Kazachstanie, Pakistanie i w Ugandzie.

PNIG Kraków zatrudnia tysiąc trzystu pracowników, z czego 559 osób to obcokrajowcy.
 

Opublikowano: 05.05.2010
Aktualizacja: 05.05.2010