Jak wynika z danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego, na koniec I kwartału 2010 roku liczba stacji autostradowych wyniosła 27, czyli o 6 więcej niż na koniec 2010 roku. Wzrost został osiągnięty dzięki Grupie Lotos, która otworzyła 3 stacje oraz koncernowi PKN Orlen, który uruchomił trzy nowe obiekty przy autostradach. – Oczekujemy pojawienia się wciąż mało spotykanych w Polsce formatów typowo tranzytowych, z infrastrukturą i ofertą pozapaliwową nakierowaną na obsługę kierowców ciężarówek – komentuje Magdalena Jończak, Starszy Menedżer w Deloitte.
Na koniec 2009 roku w Polsce funkcjonowało 21 stacji, najwięcej, bo aż 14 z nich należało do PKN Orlen.
Pod koniec 2008 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg na budowę i obsługę Miejsc Obsługi Podróżnych (MOP) przy autostradach A2 i A4. Pod koniec 2009 roku Shell oraz Grupa Lotos uruchomiły pierwsze stacje w ramach tego kontraktu. Firmy, które otrzymały prawo realizacji inwestycji zadeklarowały, że większość nowych stacji ruszy na początku 2010 roku. W tym samym okresie GDDKiA ma w planach ogłoszenie przetargów na kolejną partię stacji paliw sąsiadującymi z autostradami i drogami szybkiego ruchu. Nowe odcinki autostrad uruchamiane będą również przez koncesjonariuszy prywatnych. -Perspektywy dla rynku stacji autostradowych są więc dobre, a każdy obiekt, który uda się zrealizować przynosić będzie istotne zyski dla operatora. Jednocześnie powstanie stacji przy autostradach na pewno spowoduje zawirowania na dotychczasowym rynku stacji. Istotnie zmienią się miejsca tankowania pojazdów, co może doprowadzić do tego, iż część stacji operujących w dzisiejszych lokalizacjach przestanie przynosić zyski i podzieli los stacji, które dziś są zamykane – przewidują eksperci z POPiHN.
Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego powstała w 1995 roku. Podstawowym jej zadaniem jest tworzenie płaszczyzny do współpracy pomiędzy koncernami paliwowymi działającymi na polskim rynku. Członkami POPiHN są następujące firmy: BP, ExxonMobil, Fuchs Oil, J&S Energy, Grupa Lotos, Lukoil Polska, Neste Polska, OLPP, PERN "Przyjaźń", PKN Orlen, Shell, Slovnaft, Statoil, Tanquid, Total.