Lotos: Kupno Geonafty pod znakiem zapytania

Udostępnij artykuł

Transakcja kupna litewskiej spółki wydobywczej Geonafta była przygotowywana od wielu miesięcy. Koncern już w czerwcu planował zakończenie transakcji. Tymczasem prace nad projektem przejęcia, nadal trwają.

Kilka tygodni temu informowano, że brakuje zgody Ministerstwa Skarbu. Nie jest ona formalnie potrzebna, ale Lotos chce aby zakup akcji wartych ok. 100 mln złotych był akceptowany przez głównego udziałowca.

Lotos chce kupić 58 procent akcji spółki. Formalnie Lotos, poprzez swoją spółkę wydobywczą Petrobaltic kupi akcje spółki Meditus, do której należy 59 procent akcji Geonafty.

Urzędnicy nie mają zastrzeżeń do biznesowej strony tej transakcji. Zwracają jednak uwagę na ryzyko związane ze strukturą właścicielską grupy kapitałowej Hermis Capital, która pośrednio kontroluj Geonaftę.
Głównym punktem strategii rozwoju grupy Lotos jest zwiększenie mocy wydobywczych. Kilka miesięcy temu zarząd ogłosił, że planuje zakupić kontrolny pakiet akcji spółki Geonafta, zajmującej się wydobyciem ropy naftowej na Litwie.

– Analizujemy jeszcze ten projekt i potencjalne ryzyka – powiedział Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos w wywiadzie z Marcinem Piaseckim i Michałem Duszczykiem w Dzienniku Gazecie Prawnej. – Musieliśmy wyjaśnić wiele wątpliwości dotyczących funkcjonowania tej spółki. Większość ryzyk została zdefiniowana i są one do zaakceptowania. Jesteśmy bliscy zakończenia procesu.

Prezes Olechnowicz nie podał ostatecznego terminu kupna litewskiej spółki. Twierdzi, że to kwestia miesięcy a nie tygodni.
 

Opublikowano: 19.07.2010
Aktualizacja: 19.07.2010