Lotos Parafiny: Poszukiwany partner strategiczny

Udostępnij artykuł

Chociaż do szczytu sezonu zakupowego świec i zniczy pozostało jeszcze kilka miesięcy, specjalizujące się w ich produkcji zakłady pracuję pełną parą. Według szacunkowych danych w tym roku podobnie jak w kilku poprzednich latach krajowy rynek świec i zniczy zamknie się na poziomie 150-160 tys. ton wyrobów. Mniej więcej połowa produkcji ulokowana zostanie na rynku krajowym.

Jeszcze w tym roku może dojść do zasadniczych zmian w grupie producentów tych wyrobów. Zmian, które będą miały wpływ na produkcję i sprzedaż w najbliższych latach.
Warto podkreślić, że w ubiegłym roku Jednostka Biznesu Świec Lotos Parafiny wypracowała aż 30 proc. przychodów całej spółki.

W kraju do najważniejszych odbiorców zniczy należy m.in. koncern Jeronimo Martins. Dynamicznie rośnie także eksport, produkowanych w Polsce świec, do Niemiec, Czech i krajów skandynawskich. Lotos Parafiny obecne są również na rynku rosyjskim i angielskim. – Koncentrujemy się na produktach private labels dla krajowych i zagranicznych odbiorców. To duże i rentowne kontrakty – podkreśla Dominik Tomczyk, prezes Lotos Parafiny. – Przemysł, w odróżnieniu od produkcji detalicznej, jest jednak ciekawszy i co najważniejsze pozwala na stabilny rozwój spółki.

Faktycznie, Lotos Parafiny to dziś przede wszystkim renomowany dostawca emulsji parafinowych, wosków dla przemysłu gumowego, antyzbrylaczy i wysokomarżowych specyfików. Łącznie do odbiorców przemysłowych trafia ponad 70 proc. produkcji firmy.

Ostatnie 18 miesięcy to dla spółki płynna zmiana profilu działalności i wkroczenie w segment produktów wysokoprzetworzonych, dla przemysłu o znacznej dynamice rozwoju. – Nie chcąc ograniczać produkcji świec, za zgodą Grupy Lotos S.A., naszego właściciela, podjęliśmy decyzje o poszukiwaniu strategicznego partnera dla dalszego rozwoju działalności. Rozważamy różne opcje i koncepcje współpracy, tym bardziej, że obok kadry, doświadczenia i zabezpieczenia surowcowego, mamy do zaoferowania niebagatelna część rynku – kończy prezes Tomczyk.

Lotos Parafiny Sp. z o.o. to jeden z największych w Europie producentów i dystrybutorów rafinowanych i odwanianych parafin oraz szerokiego asortymentu wosków parafinowych. Najważniejszą pozycję produkcyjną spółki stanowią obecnie parafiny zniczowe oraz masy parafinowe przemysłowe.

Opublikowano: 16.07.2010
Aktualizacja: 16.07.2010