Lotos: Program 10+ coraz bliżej ukończenia

Udostępnij artykuł

– Trzy miesiące przed planowanym zakończeniem budowy instalacji ROSE, zgodnie z planem, zrealizowano ponad 86 proc. prac projektowo-budowlanych. Na placu budowy widać już zamontowane wszystkie konstrukcje stalowe. Zakończył się również trwający od marca br. montaż głównych urządzeń, czyli pomp, wymienników i aparatów – powiedział Zbigniew Paszkowicz, dyrektor ds. rozbudowy rafinerii w Grupie Lotos S.A.

Obecnie na placu budowy w letnim szczycie pracuje ok. 500 osób, z polskich firm Przembud, Mostostal Pomorze, Pol-Aqua i Energoaparatura. Od rozpoczęcia prac budowlanych na instalacji ROSE przepracowano ponad 0,5 mln roboczogodzin.

Zakończone zostały prace branży budowlanej. Ku końcowi zbliża się montaż rurociągów przesyłowych o dużych średnicach, trwają prace izolacyjne oraz montaż zabezpieczeń ogniochronnych. Rozpoczęły się próby ciśnieniowe rurociągów oraz płukanie układów. Zakończono montaż wyposażenia stacji elektrycznej oraz budynku systemu sterowania. Układane są kable oraz montowane inne elementy elektryki i automatyki.

Dzięki efektywnej realizacji Programu 10+ przerób ropy naftowej w rafinerii w Gdańsku wzrośnie w tym roku już do 7-8 mln ton. Udział koncernu w rynku paliw ogółem zwiększył się w miesiącach styczeń-luty 2010 r. do 32 proc. To o 3,7 punkty procentowe więcej w porównaniu z końcem 2009 r. Poprzez spółki Lotos Petrobaltic i Lotos Norge koncern obecny jest również na polskim i norweskim szelfie kontynentalnym, gdzie prowadzi prace poszukiwawczo-wydobywcze złóż ropy naftowej.
 

Opublikowano: 21.07.2010
Aktualizacja: 21.07.2010