Lummus i Grupa MOL rozpoczynają prace projektowe dla zaawansowanego zakładu recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych na Węgrzech

Udostępnij artykuł

Lummus Technology, globalny dostawca technologii przetwarzania dla branży chemicznej, oraz Grupa MOL, wiodący w Europie Środkowo-Wschodniej zintegrowany koncern naftowo-gazowy, rozpoczęły fazę projektową pierwszej instalacji Lummusa służącej do zaawansowanego recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych.

mol stacja logo

Instalacja powstająca w siedzibie MOL Petrochemicals w Tiszaújváros (Węgry), będzie w stanie przetwarzać w ciągu roku 40 tys. ton zmieszanych odpadów z tworzyw sztucznych. Powstanie z nich surowiec do dalszego przetworzenia w zakładzie petrochemicznym Grupy MOL. Jednostka będzie wykorzystywać zaawansowane rozwiązania służące do redukcji emisji gazów cieplarnianych, w tym w pełni elektryczny reaktor pirolizy, który zapewni zerową emisję samej instalacji podczas normalnego przebiegu procesów technologicznych i produkcyjnych (emisje poziomu 1).

To kolejny kamień milowy dla Lummus i Grupy MOL, a także znaczący krok w kierunku wzmacniania gospodarki o obiegu zamkniętym w naszej branży – mówi Leon de Bruyn, Prezes i CEO Lummus TechnologyWykorzystujemy innowacyjne technologie Lummusa i operacyjne  zaawansowanie Grupy MOL, aby kontynuować nasze wspólne zaangażowanie w dostarczanie zrównoważonych rozwiązań dla globalnego wyzwania, jakim są odpady z tworzyw sztucznych.

Chemiczne przetwarzanie tworzyw sztucznych jest częścią zobowiązania Grupy MOL do zebrania blisko 5 milionów ton komunalnych odpadów stałych, co obejmuje również ich obróbkę oraz powiązane inwestycje. Grupa MOL zobowiązała się wzmacniać gospodarkę o obiegu zamkniętym i w ostatnim czasie dokonała inwestycji służących rozwojowi recyklingu tworzyw sztucznych w Środkowej Europie. Dzięki temu Grupa będzie w stanie oferować szeroki zakres zrównoważonych związków dla różnych gałęzi przemysłu, w tym dla sektora motoryzacyjnego, budowlanego i firm produkujących opakowania.

Przemysł chemiczny odegra ważną rolę w rozpoczęciu gospodarki o obiegu zamkniętym i przyśpieszeniu inteligentnej transformacji. Dlatego właśnie Grupa MOL przez lata i z lepszymi wynikami poświęcała temu obszarowi tak wiele uwagi. Wraz z budową zakładu pirolizy z możliwościami przerobu 40 tys. ton rocznie, stawiamy bardzo znaczący krok na polu recyklingu tworzyw sztucznych. Technologia pyrolizy oferowana przez Lummus umożliwi nam zmianę plastikowych odpadów w związki chemiczne i surowce o wysokiej wartości, pozwalając nam odpowiedzieć na wyzwanie, jakim są odpady z tworzyw sztucznych. Ta współpraca dowodzi naszej branżowej konkurencyjności i zarazem naszego zaangażowania w zrównoważoną przyszłość – powiedział Gabriel Szabó, wiceprezes wykonawczy segmentu Downstream w Grupie MOL.

Obecny projekt to część ogłoszonego przez Lummus i Grupę MOL w 2023 roku partnerstwa na rzecz wdrożenia i integracji recyklingu chemicznego tworzyw sztucznych w aktywach MOL na Węgrzech i w Słowacji. Oddział Green Circle, działający w ramach Lummus, dostarcza Grupie zaawansowane technologie pyrolizy tworzyw sztucznych, skutecznie zmieniające plastikowe odpady w związki chemiczne i surowce o wysokiej wartości, tworząc zamknięty obieg produkcji. Technologia ta jest sprawdzonym, godnym zaufania i atrakcyjnym ekonomicznie rozwiązaniem globalnego problemu odpadów z tworzyw sztucznych, oferującym korzyści środowiskowe takie jak niższy ślad węglowy czy wyeliminowanie produkcji węgla drzewnego. Lummus zapewni też doświadczenie w krakingu parowym i katalitycznym, jak również w technologii przetwarzania odpadów resztkowych, aby zapewnić optymalną integrację swoich rozwiązań z aktywami Grupy MOL.

Stacja Benzynowa & Convenience Store
>> kliknij, aby zapoznać się z BEZPŁATNYM pełnym wydaniem <<

Stacja Benzynowa & Convenience Store petrolnet

Oddział Green Circle skupia i rozwija potencjał Lummus Technology do korzystania z nowych okazji oferowanych przez transformację energetyczną i gospodarkę o obiegu zamkniętym. Green Circle jest liderem w dostarczaniu ekonomicznie i technologicznie zasadnych rozwiązań dla: przetwarzania odpadów stałych zawierających tworzywa sztuczne, dekarbonizacji rafinerii i zakładów petrochemicznych i rozwijania produktów z obszaru błękitnego wodoru i biopaliw.

źródło: MOL

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.