McDonald’s zbadał zwyczaje śniadaniowe Polaków

Co na śniadanie jedzą Polacy? I czy w ogóle je jadają? Czy preferujemy spożywanie pierwszego posiłku w ciągu dnia w domu, czy po dotarciu do pracy lub szkoły, a może w drodze do niej? Firma Danae na zlecenie McDonald’s Polska sprawdziła to, a wniosek po badaniu pt. „Zwyczaje śniadaniowe Polaków” przyjemnie zaskakuje – okazuje się, że wbrew powszechnej opinii Polacy nie omijają pierwszego posiłku w ciągu dnia.

Do interpretacji raportu firma zaprosiła dr Justynę Marszałkowską-Jakubik, która w odpowiedzi na pytanie, dlaczego śniadania są tak ważne, tłumaczy:

– Dlaczego? Ponieważ bez śniadania nasz mózg pracuje na zdecydowanie zwolnionych obrotach, jesteśmy rozdrażnieni i możemy mieć problem z koncentracją. Mózg bez odpowiedniego paliwa w postaci węglowodanów nie będzie tak aktywny, jak byśmy tego chcieli. Warto więc zjeść dobrze skomponowane, pełnowartościowe śniadanie, szczególnie jeśli czeka nas ważna rozmowa czy egzamin – komentuje ekspertka.

Polacy jedzą śniadania

Około 83 proc. mieszkańców naszego kraju deklaruje, iż w codziennej gonitwie i przy zawrotnym tempie życia mimo wszystko rozpoczyna dzień od posiłku, 9 proc. spożywa śniadanie kilka razy w tygodniu, natomiast jedynie 6 proc. rezygnuje z niego całkowicie.

Skupmy się jednak na grupie, która śniadanie zjada – Polacy preferują je w formie smacznej (37 proc.), ciepłej (35 proc.) oraz łatwej (32 proc.). Sięgamy najczęściej po pieczywo (ok. 83 proc.), herbatę (ok. 65 proc.) i ser/wędliny/jajka (ok. 55 proc.). Liczy się jednak coś zupełnie innego, ponieważ: – Nieważne czy o poranku zdecydujemy się na zjedzenie kanapki, owsianki, jajecznicy czy po prostu wypijemy kubek gorącego kakao. Najważniejsze, że nie zwlekamy z tym posiłkiem do pierwszej przerwy w pracy – dodaje dr Justyna Marszałkowska-Jakubik.

Wśród respondentów wyodrębniono cztery grupy konsumentów: ciepłolubnych, entuzjastów, wygodnych oraz prozdrowotnych. Ciekawym jest fakt, iż po badaniu jesteśmy w stanie nie tylko wyznaczyć ich główne nawyki żywieniowe, ale i to, jaki styl życia prowadzą. Mówi o tym m.in. pora, w której zwykle spożywają śniadanie – entuzjaści zazwyczaj przed godziną 6, natomiast wygodni nawet przed 12.

STACJE PALIW – SPRZEDAŻ DETALICZNA – RAPORT 2018
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <
Śniadanie na słodko czy słono?

– Większość wybiera śniadania w wytrawnej postaci – jedynie 11 proc. badanych preferuje pierwszy posiłek na słodko i są to głównie kobiety. Warto tu dodać, że o ile płatki zbożowe z owocami i orzechami są świetnym wyborem na słodkie śniadanie, to już drożdżówka czy słodki gazowany napój może mieć dla nas zgubne skutki. Takie poranne doładowanie cukrami spowoduje co prawda pobudzenie, jednak cukry proste zawarte w tych produktach zostaną szybko wchłonięte i wykorzystane, co skończy się tym, że już chwilę po posiłku znowu będziemy mieć nieodpartą ochotę na coś słodkiego – opowiada pani Justyna. Po czym dodaje – Dlatego szalenie ważne jest, by komponować pierwszy posiłek w oparciu o węglowodany złożone, które zawarte są przede wszystkim w produktach zbożowych pełnoziarnistych.

Jeśli chodzi o miejsce, najchętniej jemy śniadania w domu (aż 92 proc. ankietowanych). Natomiast unikający śniadań za główne powody podają brak czasu (40 proc.) oraz brak apetytu (41 proc.).

– Śniadań nie jedzą najczęściej osoby aktywne zawodowo, w wieku od 35 do 44 lat i tu badania sondażowe potwierdzają także i moje spostrzeżenia z gabinetu: brak czasu oraz apetytu z samego rana, to główne powody omijania tego posiłku. Dobrym rozwiązaniem tego problemu jest szykowanie śniadania poprzedniego dnia wieczorem lub wybieranie wartościowych zestawów z oferty restauracyjnej i spożywanie tego posiłku zaraz po przyjściu do pracy – rekomenduje ekspertka.

Akcja McDonald’s

Marką gastronomiczną, która od lat rozwija oddzielne menu śniadaniowe, jest McDonald’s. Lokale tej sieci w godzinach porannych (do 10:30, weekendy do 11:00) oferują serwowane na ciepło muffiny, kajzerki, tosty, wrapy ze składnikami takimi jak jaja (z chowu ściółkowego), bekon, ser, warzywa. W połączeniu z kubkiem aromatycznej kawy stanowią one doskonałą propozycję posiłku na początek dnia. Cenowo jest ona dostępna na niemal każdą kieszeń, a dzięki szybkości obsługi i linii McDrive zakup ciepłego śniadania w McDonald’s nie musi wiązać się z wydłużeniem czasu dotarcia do pracy czy szkoły.

Aby przekonać do swojej oferty śniadaniowej McDonald’s przygotował akcję promocyjną „All day McMuffin”. W dniu 10 października kanapka McMuffin Jajko i Bekon z menu McDonald’s jest dostępna w promocyjnej cenie 3 zł przez cały dzień.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.