MR o szacunkowych danych GUS na temat inflacji

Udostępnij artykuł
Według wstępnego szacunku GUS ceny dóbr i usług konsumpcyjnych w sierpniu br. były o 2,9 proc. wyższe wobec poziomu z analogicznego miesiąca 2019 r. i jednocześnie o 0,1 proc. niższe niż w lipcu br. Według Ministerstwa Rozwoju tempo inflacji jest nieco wolniejsze od oczekiwań na poziomie 3 proc. Szczegółowe dane nt. inflacji GUS poda 15 września.

W sierpniu – kolejny miesiąc z rzędu – odnotowano spowolnienie spadku cen paliw do prywatnych środków transportu. Wobec poziomu z sierpnia 2019 r. były one niższe o 12,3 proc. wobec spadków w lipcu o 16,1 proc. Natomiast w ujęciu miesięcznym ceny paliw były o 3,3 proc. wyższe niż w lipcu br.

Ponadto w sierpniu (r/r) notowane było dalsze spowolnienie wzrostu cen żywności i napojów bezalkoholowych – do 3 proc. wobec 3,9 proc. w lipcu i 5,7 proc. w czerwcu. Jednocześnie sierpniowy poziom cen żywności i napojów był o 1,1 proc. niższy niż miesiąc wcześniej. W tym czasie ceny nośników energii wzrosły o 4,5 proc. (r/r) wobec wzrostu o 5,1 proc. w lipcu br.

We wrześniu Ministerstwo Rozwoju spodziewa się utrzymania inflacji na poziomie zbliżonym do obecnego, tj. ok. 3 proc. w ujęciu rocznym oraz 0,2 proc. w ujęciu miesięcznym. Zmiana cen żywności powinna pozostać na poziomie z sierpnia. Urzędnicy spodziewają się sezonowego wzrostu cen odzieży i obuwia oraz wzrostu cen w edukacji. Natomiast, w związku ze zmniejszeniem popytu wynikającym z zakończenia wakacji, nie powinny rosnąć już ceny paliw.

STACJA BENZYNOWA & CONVENIENCE STORE
– CZERWIEC 2020 
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Opublikowano: 01.09.2020
Aktualizacja: 01.09.2020