Rejon powiatu żyrardowskiego to krzyżówka dwóch dróg krajowych ósemki i pięćdziesiątki, na której odbywa się ruch tranzytowy. Żyrardowscy policjanci od pewnego czasu otrzymywali zgłoszenia o kradzieży paliwa. Kierowcy podawali, że w czasie gdy spali na parkingu ktoś kradł paliwo z baków ciężarówek.
Policjanci rozpoczęli prace nad tą sprawą. W nocy 18 maja jeden z patroli z komisariatu w Mszczonowie przejeżdżający w pobliżu stacji paliw w Wymysłowie (gm. Mszczonów) zauważył dziwnie zachowujących się dwóch mężczyzn. Jak się okazało mężczyźni ci właśnie wypompowywali paliwo z jednego z samochodów ciężarowych.
Zostali zatrzymani na gorącym uczynku. Mężczyźni w wieku 34 i 35 lat, mieszkańcy Marek i Słupna (gmina Radzymin) byli już kilkakrotnie karani za kradzieże, w tym także za kradzieże paliwa w ubiegłym roku w Nieporęcie pod Warszawą.
Na "gościnne występy" przyjechali dwoma samochodami dobrze zaopatrzeni w kanistry na paliwo. Funkcjonariusze zabezpieczyli również skradzione paliwo – 360 litrów oleju napędowego. Sprawców zatrzymano, zabezpieczono także ich samochody i kanistry jako przedmioty służące do popełnienia przestępstwa.
W całym 2009 r. na stacjach benzynowych stwierdzono w sumie 3950 kradzieży, czyli o 4 proc. więcej niż w 2008 r. Ich wykrywalność zwiększyła się z 27,2 proc. do 32,9 proc. – wynika z danych Komendy Głównej Policji. W ubiegłym roku stwierdzono również 759 kradzieży z włamaniem, wobec 678 kradzieży w 2008 r. (wzrost o 12 proc.) Należy jednak pamiętać, że dane te dotyczą wszystkich kradzieży czy włamań popełnionych na stacji paliw, a nie tylko kradzieży paliwa. W tej liczbie będą mieściły się więc również przypadki kradzieży innych towarów np. ze sklepów usytuowanych na stacji paliw, czy np. kradzież portfela na szkodę pracownika stacji. Warto również zwrócić uwagę, że podane dane odnoszą się jedynie do przestępstw, a więc przypadków, w których kradzież dotyczyła towarów o wartości większej niż 250 zł.
Z danych KGP wynika również , że w 2009 r. stwierdzono na stacjach 95 udziałów w bójce lub pobiciu, z wykrywalnością na poziomie 82,5 proc. Rok wcześniej było ich 102, a wykrywalność wyniosła 78,6 proc. W 2009 policja stwierdziła również 220 przestępstw rozbójniczych (wykrywalność: 52,4 proc.) wobec 147 w roku 2008 (wykrywalność 50,3 proc.). Przestępstwa narkotykowe zostały natomiast stwierdzone 86 razy, a ich wykrywalność wyniosła 96,3 proc. W 2008 r. było ich 54, a wykrywalność wyniosła 96,3 proc.