Stale rosnąca liczba samochodów poruszających się polskich drogach, w połączeniu z coraz bardziej rygorystycznymi przepisami z zakresu ochrony środowiska skutkują stale zwiększającym się zainteresowaniem ze strony kierowców usługami myjni samochodowych. Coraz dłuższe kolejki obserwowane przed punktami mycia samochodów – zarówno tymi automatycznymi jak i samoobsługowymi, czy przed tradycyjnymi myjniami ręcznymi, kuszą inwestorów do wysokimi stopami zwrotu przy stosunkowo małym ryzyku całego przedsięwzięcia. Przedsiębiorcy, którzy postanowili zainwestować w samochodowe „salony piękności” muszą jednak pamiętać, że ich praca nie kończy się jedynie na wyłożeniu odpowiedniego kapitału początkowego. Żeby myjnia sprawnie funkcjonowała i tym samym przynosiła odpowiednie zyski trzeba zadbać o to, aby urządzenia funkcjonowały jak najsprawniej. Jedną z pierwszych rzeczy na które trzeba zwrócić uwagę jest odpowiedni dobór środków chemicznych do urządzeń.
Rodzaj myjni
Jest wiele rodzajów środków chemicznych do myjni – różne preparaty używane są na myjniach automatycznych i portalowych, inne na tzw. myjniach bezdotykowych, a jeszcze na inne na tradycyjnych myjniach ręcznych.
– Istnieją dosyć znaczne różnice w asortymencie produktów używanych na myjniach. Najszerszy wachlarz produktów używany jest na myjniach świadczących usługę mycia ręcznego, wykonywaną przez pracowników myjni – wykorzystywane są tam m.in. produkty do mycia zewnętrznego, woski na mokro, woski twarde, produkty do czyszczenia wnętrza oraz kół – mówi Marcin Górski, Kierownik Działu Chemii Profesjonalnej P.P.H. Parys Sp. z o.o.
– Natomiast myjnie automatyczne ograniczają się w głównej mierze do używania czterech produktów zużywanych w zależności od wybranego przez klienta programu. Są to piana aktywna, szampon, preparat wspomagający osuszanie oraz wosk na mokro. Jednak, aby zwiększyć zakres proponowanych usług przez myjnie automatyczną producenci urządzeń uzupełnili swoją ofertę o dodatkowe funkcje takie jak np. nakładanie wosku, który następnie jest wmasowywany przez szczotki, a do takiego programu używany jest specjalny wosk – dodaje Marcin Górski.
Natomiast myjnie bezdotykowe typu self-service, według przedstawiciela firmy Parys, ze względu na przeznaczenie, czyli szybkie i dokładne umycie zewnętrznych elementów pojazdów, również ograniczają się do zużywania kilku produktów, takich jak proszek lub płyn do mycia zasadniczego, wosk na mokro lub preparat wspomagający osuszanie – nabłyszczacz, który w tym przypadku podawany jest najczęściej z wodą zdemineralizowaną.
Jak podkreśla Marcin Górski, oddzielnym zagadnieniem jest stosowanie na myjniach automatycznych oraz bezdotykowych (self-service) szerokiej gamy produktów nie zużywanych w samym procesie mycia, a mających ogromny wpływ na jego jakość. – Są to np. produkty używane do utrzymania odpowiednich parametrów wody użytkowej – wymienia ekspert.
Uwaga na okazje
Producentów chemii jest zdecydowanie więcej niż producentów urządzeń myjących, a chemia oferowana przez tych drugich jest często zdecydowanie droższa od odpowiedników nie związanych bezpośrednio z marką konkretnej myjni. Zdaniem ekspertów nie można jednoznacznie stwierdzić, że środki oferowane przez producentów myjni są zdecydowanie droższe, ale biorąc pod uwagę olbrzymią konkurencje na rynku urządzeń, która zmusza producentów do obniżania cen, można przypuszczać, że oferowane produkty uzupełniające, w tym również produkty chemiczne, będą miały zadanie odzyskać utraconą marżę na sprzedaży urządzenia. Właśnie dlatego właściciele myjni często zastawiają się nad kupnem tańszych środków chemicznych. Jednak, jak zgodnie twierdzą eksperci, nie można się zatracić w oszczędzaniu, gdyż kupno chemii nieznanego producenta może nie być opłacalne. Środki niskiej jakości mogą znacznie obniżyć poziom świadczonych usług co może skutkować mniejszą liczbą klientów na danej myjni, a także mogą uszkodzić urządzenia myjące, co z kolei może generować koszty serwisu zdecydowanie przekraczające oszczędności wynikające z kupna tańszych środków chemicznych. Zdaniem specjalistów rozwiązaniem jest zwrócenie odpowiedniej uwagi na to jaką chemię się kupuję – przez jakich producentów jest ona polecana i do jakiego rodzaju urządzeń.
– Praktycznie każdy producent urządzeń lub jego przedstawiciel na terenie kraju ma podpisaną umowę z jedną lub więcej firmami produkującymi chemię do myjni – mówi Marcin Górski. Według niego w Polsce dostępne są już produkty praktycznie wszystkich największych producentów chemii do myjni samochodowych, w tym również nie związanych z urządzeniami.
– Jednak aby uzyskać pewność, że wybrane produkty będą pracowały bez uszczerbku dla stanu technicznego urządzeń należy zbadać, czy dany producent lub dystrybutor ma doświadczenie w sprzedaży takich produktów, czy może wylegitymować się rekomendacjami od innych odbiorców używających oferowanych przez niego produktów oraz czy oferujący produkty dystrybutor posiada wsparcie techniczne w postaci wyspecjalizowanego serwisu – radzi ekspert.
– Istnieje na rynku wiele firm posiadających w swojej ofercie produkty, które mogą być używane na każdym rodzaju urządzenia, które mogą się wylegitymować listami referencyjnymi wystawionymi przez producentów urządzeń myjących. Co ciekawsze producenci urządzeń w większości przypadków sami nie są producentami proponowanych do używania w ich urządzeniach produktów – uważa Marcin Górski.
Jego zdaniem, znajomość producenta, jakości oferowanych przez niego produktów, a także jego odbiorców jest bardzo pomocna w ostatecznym wyborze. – Niemniej jednak powinniśmy sprawdzić, czy produkty spełniają wymagania formalne. Każdy ze sprzedawanych w Polsce produktów powinien posiadać aktualną Kartę Charakterystyki, w której będą wyszczególnione substancje niebezpieczne, opisane zasady BHP postępowania z odpadami itp., a na każdej etykiecie produktu powinny być umieszczone informacje takie jak, przeznaczenie produktu, sposób użycia oraz termin przydatności, data produkcji – radzi ekspert.