Myjnie: Ekonomiczne i ekologiczne rozwiązania

Udostępnij artykuł

– Stosunkowo niski udział w kosztach wody i odprowadzenia ścieków wynika z zastosowania w myjniach nowoczesnych, ekologicznych technologii recyklingu wody. Dzięki temu ta sama woda może zostać ponownie wykorzystana praktycznie we wszystkich programach mycia, wyłączając opłukiwanie końcowe wodą zdemineralizowaną osmotyczną. Recycling wody w obiegu zamkniętym obniża koszty o 80 procent – mówi Adrian Grandke.

+Jak dodaje, koszty zużycia gazu i energii wynikają w głównej mierze z konieczności podgrzewania wody. – Udaje się je obniżyć dzięki kilku nowoczesnym rozwiązaniom. Po pierwsze, energooszczędne piece kondensacyjne do ogrzania wody wykorzystują dodatkowo oprócz gazu ciepło pary wodnej zawartej w spalinach, które wytwarza kocioł kondensacyjny. Po drugie, zużycie gazu i emisji spalin obniżają kolektory słoneczne. Służą one do odbioru ciepła promieniowania słonecznego i ogrzewania wody użytkowej – wymienia prezes CWI. – System solarny realizowany przez Carwash Investment pozwala na ograniczenie zbiornika kumulacyjnego do 300 litrów i ogrzewanie wody metodą przepływową. Obniża to koszty podgrzewania średnio o 50 procent, a latem nawet do 100 procent w ciągu dnia – wylicza Adrian Grandke.

Zastosowanie nowoczesnych, ekologicznych rozwiązań ma jeszcze jedną zaletę. Dzięki wykorzystaniu innowacyjnych technologii, które są w stanie skutecznie ograniczyć negatywny wpływa na środowisko naturalne, otwiera się przed przedsiębiorcami możliwość skorzystania z finansowania inwestycji ze środków Unii Europejskiej. Aby ubiegać się o fundusze, należy zorientować się jakie innowacje są zastosowane w myjni, którą planujemy zakupić, a także jakie działania wspólnotowe są finansowane w danym regionie. Należy przy tym pamiętać, że otrzymanie dofinansowania z Unii często zależy od zlokalizowania inwestycji w danym województwie, dlatego warto skorzystać z doświadczenia innych przedsiębiorców działających w regionie, a także z informacji o pozyskanych już funduszach jakimi dysponuje producent urządzeń.
 

Opublikowano: 28.05.2010
Aktualizacja: 28.05.2010