Na stacji Orlen w Wałbrzychu będzie można tankować wodór

Udostępnij artykuł

PKN Orlen konsekwentnie realizuje swoją strategię wodorową. W Wałbrzychu koncern zbuduje kolejną stację tankowania wodoru. Inwestycja uzyska dofinansowanie ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pozytywną decyzję w tej sprawie NFOŚiGW ogłosił w poniedziałek podczas konferencji w Wałbrzychu. Stacja będzie dostępna dla wszystkich pojazdów z napędem wodorowym. Jej oddanie do użytku planowano na pierwszy kwartał 2024 roku.

PKN Orlen stacja

Strategia wodorowa

W najbliższych latach stacje wodorowe Orlen powstaną także w Poznaniu, Katowicach, Bielsku-Białej, Gorzowie Wielkopolskim, Krakowie, Warszawie i Pile. Do 2030 roku koncern na inwestycje w wodór przeznaczy 7,4 mld zł.

– Działamy zgodnie z planem. W naszej strategii wodorowej do 2030 roku zadeklarowaliśmy budowę ponad 100 stacji tankowania wodoru w Europie Środkowej i konsekwentnie realizujemy ten cel. Wałbrzych to kolejne miasto, w którym zainwestujemy, umożliwiając jego mieszkańcom tankowanie czystego, zeroemisyjnego paliwa. Jesteśmy liderem nowoczesnej mobilności, opartej na zaawansowanych, przyjaznych środowisku technologiach. Ich wdrażanie skutecznie wzmacnia konkurencyjność naszego biznesu i przybliża nas do osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 roku. Wodór to także ważny krok w budowaniu niezależności energetycznej Polski.
– mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

Orlen w Wałbrzychu

Wałbrzyska stacja tankowania wodoru PKN Orlen będzie ogólnodostępna i czynna całą dobę. Firma przystosuje ją do zasilania autobusów komunikacji publicznej. Miasto na ich zakup otrzymało dotację z NFOŚiGW. Wodór będą mogły tankować również samochody osobowe, a docelowo także pojazdy ciężarowe. Jej uruchomienie zaplanowano w pierwszej połowie 2024 roku. Koncern otrzymał pozytywną decyzję o dofinansowaniu tej inwestycji z programu priorytetowego NFOŚiGW „Wsparcie infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych i infrastruktury do tankowania wodoru”.

– Wdrożenie nowoczesnej technologii wodorowej bezpośrednio przyczyni się do poprawy jakości powietrza w miastach, ponieważ pojazdy napędzane tym paliwem emitują wyłącznie parę wodną. Wpłynie także na obniżenie poziomu hałasu, zwiększając komfort podróżowania. Wodór ma wiele atutów, dlatego będziemy rozwijać tę technologię podejmując współpracę z kolejnymi partnerami.
– mówi Józef Węgrecki, członek zarządu PKN Orlen ds. operacyjnych.

Program „Hydrogen Eagle”

Grupa Orlen realizuje strategię wodorową w oparciu o program „Hydrogen Eagle”. Zakłada on powstanie do 2030 r. europejskiej sieci hubów wodorowych, zasilanych odnawialnymi źródłami energii. W ramach projektu powstaną również innowacyjne instalacje przetwarzające odpady komunalne w zero- i niskoemisyjny wodór. W ramach programu koncern zbuduje także sieć ponad 100 stacji tankowania wodoru. Obiekty udostępni dla transportu indywidualnego, publicznego i cargo, drogowego oraz kolejowego w Polsce, Czechach i na Słowacji. W Polsce powstanie ok. 57 stacji, na Słowacji ok. 26, a w Czechach ok. 28.

Koncern wykorzystuje wszelkie możliwości wsparcia inwestycji wodorowych. Przedsięwzięcia zaplanowane w Polsce, w ramach programu „Hydrogen Eagle”, znajdują się w prestiżowym gronie europejskich projektów ubiegających się o pomoc publiczną w ramach największego mechanizmu wspierającego rozwój gospodarki wodorowej w Europie – IPCEI.

Bezzwrotne dofinansowanie

Z kolei we wrześniu br. PKN Orlen otrzymał ponad 60 mln zł bezzwrotnego dofinansowania. Fundusze pochodzą z unijnego programu CEF Transport Alternative Fuels Infrastructure Facility. Są przeznaczone na budowę ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru w Bielsku-Białej, Gorzowie Wielkopolskim, Krakowie, Warszawie i Pile. Zostaną one oddane do użytku w połowie 2025 roku. Natomiast już w tym roku PKN Orlen uruchomił swoją pierwszą w Polsce mobilną stację w Krakowie. W przyszłym roku kierowcy będą mogli korzystać z infrastruktury tankowania wodorem w Poznaniu i Katowicach.

Źródło: PKN Orlen

STACJA BENZYNOWA & CONVENIENCE STORE
– MAJ-CZERWIEC 2022 –
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <

Stacja Benzynowa & Convenience Store maj-czerwiec 2022

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału zabronione.

Opublikowano: 19.09.2022
Aktualizacja: 19.09.2022