Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy to pracodawca odpowiada za zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. To właściciel stacji decyduje, jakie badania należy wykonywać.
– Warunki pracy na stacjach paliw nie są identycznie. Dlatego przed przystąpieniem do badań i pomiarów pracodawca, w zależności od rodzaju posiadanych paliw powinien ustalić czy i jakie szkodliwe czynniki chemiczne występują na stanowiskach pracy oraz którzy pracownicy narażeni są na te czynniki – wyjaśnia Danuta Rutkowska z GIP-u. – Ustalenia w tym zakresie mogą różnić się między stacjami paliw, bowiem inne substancje chemiczne będą w środowisku pracy na przykład w stacjach paliw ciekłych, inne zaś w stacjach autogazu – dodaje ekspert.
– Należy pamiętać, że badania i pomiary należy zawsze wykonać w sytuacji, gdy nie da się wykluczyć występowania substancji szkodliwej. Próbki powietrza należy pobrać w sposób umożliwiający ocenę stężenia średniego ważonego dla całej zmiany roboczej oraz w odniesieniu 30 minut – przypomina Danuta Rutkowska.
Obowiązek wykonywania badań wynika z § 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 grudnia 2004 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy związanej z występowaniem w miejscu pracy czynników chemicznych ((Dz. U. z 2005r. Nr 11, poz. 86 ze zm.). Wyniki badań i pomiarów powinny być uwzględnione w dokumentacji przeprowadzonej oceny ryzyka zawodowego.