Najwyższa Izba Kontroli opublikuje w lutym raport w sprawie fuzji Orlenu i Lotosu

Udostępnij artykuł

5 lutego Najwyższa Izba Kontroli planuje publikację raportu dotyczącego fuzji Orlenu z Lotosem. Dokument nie będzie zawierał materiałów pozyskanych z koncernu, ponieważ Orlen uniemożliwił przeprowadzenie kontroli. Raport bazuje przede wszystkim na informacjach pozyskanych przede wszystkim od instytucji państwowych.

Orlen i Lotos Daniel Obajtek

Do raportu przygotowanego przez NIK postanowiła się odnieść również Kancelaria Prezydenta. W programie “Rozmowa Piaseckiego” w TVN24 Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta uznał, że NIK nie była najlepszym organem do badania tej sprawy.

Całkowicie zgadzam się z ideą połączenia Orlenu i Lotosu. Nie znam negocjacji, nie znam szczegółów – dodał M. Mastalerek.

Do tekstu raportu NIK dotarli dziennikarze TVN24. Jak można przeczytać na stronie tvn24.pl:

Cała paczka transakcyjna – 30 proc. udziałów w rafinerii, cała spółka zajmująca się hurtową sprzedażą paliw i 50 proc. udziałów w spółce produkującej paliwa lotnicze – były warte 9 mld 400 mln zł. Orlen sprzedał je natomiast za nieco ponad 2 mld 200 mln zł – mówi opublikowany przez dziennikarzy fragment raportu NIK.

Warto przypomnieć, że wśród “100 konkretów Koalicji Obywatelskiej” jest punkt dotyczący rozliczenia prezesa Orlenu z transakcji sprzedaży Rafinerii Gdańskiej Saudi Aramco. Wiele wskazuje na to, że 6 lutego Daniel Obajtek zostanie odwołany. NWZ Orlenu tego dnia zajmie się m.in. zmianami w radzie nadzorczej.

Stacja Benzynowa & Convenience Store
>> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <<

SB CS okladka

W wywiadzie, którego premier Donald Tusk udzielił dziennikarzom TVP, TVN i Polsatu informował, że w najbliższych tygodniach Polska zobaczy skalę nadużyć finansowych najwyższych funkcjonariuszy pisowskich, szczególnie w spółkach Skarbu Państwa.

Do doniesień medialnych postanowił się odnieść także zarządu Orlenu. Z jego treścią można zapoznać się TUTAJ.

źródło: inf. własna

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału zabronione.

Opublikowano: 25.01.2024
Aktualizacja: 25.01.2024