Nowi członkowie w zarządzie Orlen S.A.

Udostępnij artykuł

Rada nadzorcza Orlen powołała do zarządu spółki dwie, nowe osoby. To menedżerowie z wieloletnim doświadczeniem. Ich kadencja zakończy się z dniem Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia zatwierdzającego sprawozdanie finansowe spółki za rok 2025.

Orlen logo

Powołania otrzymali: Marek Balawejder na członka zarządu ds. handlu hurtowego i logistyki oraz Artur Osuchowski na funkcję członka zarządu ds. energetyki i transformacji energetycznej. Balawajder stanowisko obejmie 1 sierpnia 2024 natomiast Osuchowski swoje obowiązki pełni od 13 czerwca 2024 roku.

Marek Balawejder

Menedżer z 30 letnim doświadczeniem zawodowym w zarządzaniu wielowymiarowymi organizacjami w firmach takich jak Pepsico, Polkomtel, Raiffeisen, Action oraz PKN Orlen, a także doświadczeniem w prowadzeniu własnej działalności biznesowej w zakresie doradztwa i zarządzania w modelu „interim management”. Posiada wyższe wykształcenie pedagogiczne uzupełnione studiami podyplomowymi w zakresie Zarządzania i Marketingu, jak również ukończone studia MBA oraz Advanced Management Program. Ukończył też program „The Advanced Certificate in Marketing” zrealizowany na podstawie licencjonowanego programu The Chartered Institute of Marketing.

Podczas kariery zawodowej pełnił wysokie stanowiska dyrektorskie, jak również pełnił rolę Prezesa Zarządu spółek kluczowych branż, prowadzących swoją działalność z wykorzystaniem hurtowych i detalicznych kanałów sprzedaży zarówno w kraju, jak i za granicą.

Jako Prezes Zarządu był zaangażowany w przygotowanie strategii optymalizacji procesów tradingowych i logistycznych spółki Orlen Gaz, lidera rynku hurtowej sprzedaży gazy płynnego, jak również twórcą pomysłu integracji spółki Orlen Gaz i Orlen Paliwa, którego efektem było stworzenie największego w Polsce operatora hurtowej sprzedaży paliw płynnych. Jako doradca i Interim Manager był zaangażowany w przygotowanie strategii, modeli zarządzania, we wdrażanie nowych koncepcji dla wiodących hurtowych dystybutorów produktów FMCG jak Grupa Metro, czy Eurocash, ale także procesów sprzedaży w organizacjach zajmujących się energetyką odnawialną, przerobem olei przepracowanych, czy też dystrybucją gazu płynnego.

Stacja Benzynowa & Convenience Store
>> kliknij, aby zapoznać się z BEZPŁATNYM pełnym wydaniem <<

SB CS okladka

Artur Osuchowski

Manager z ponad 20-letnim doświadczeniem w zarządzaniu firmami przemysłowymi o zasięgu międzynarodowym.

W latach 2008 – 2019 pełnił funkcję członka zarządu Ciech S.A., gdzie odpowiadał m.in. za zarządzanie Dywizją Sodową, generującą ponad 80% wyniku EBITDA Grupy. Nadzorował kluczowe obszary funkcjonalne, takie jak: sprzedaż, relacje inwestorskie, projekty M&A – w tym dotyczące aktywów energetycznych, nadzór korporacyjny. Realizował projekty strategiczne, mające na celu restrukturyzację Grupy i wzrost jej wartości, przy jednoczesnym spełnieniu warunków redukcji emisji i efektywności energetycznej, dzięki czemu Grupa Ciech stała się liderem rentowności wśród koncernów przemysłowych w Europie.

W latach 2021-2024 członek zarządu spółki Ege Kimya Polska, realizującej projekty w obszarze elektromobilności (rozwój mocy produkcyjnych soli niklu i kobaltu do produkcji baterii do samochodów elektrycznych).

Na początku kariery zawodowej pracował w Raiffeissen Bank Polska oraz w międzynarodowych firmach doradczych: Ernst&Young Corporate Finance i KPMG Advisory, gdzie realizował projekty dla największych firm energetycznych i przemysłowych, działających w Europie Centralnej i Wschodniej.

Członek Rad Nadzorczych spółek notowanych na GPW, takich jak: Asseco Business Solutions, Benefit Systems, CI Games, Poltreg.

źródło: Orlen

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału zabronione.

Opublikowano: 13.06.2024
Aktualizacja: 13.06.2024