Nowy rekord sprzedaży asfaltów w Grupie Orlen

Grupa Orlen w 2018 roku osiągnęła najwyższą w historii sprzedaż asfaltu na poziomie blisko 1,5 mln ton, co oznacza 3-procentowy wzrost w stosunku do rekordu z poprzedniego roku. Udział w tym wyniku miał również eksport – w 2018 r. asfalty wyprodukowane w Grupie Orlen zostały zastosowane w 44 krajach na świecie, w tym na Mauritiusie, czy Wyspach Samoa.

– PKN Orlen nieustannie umacnia się na rynkach globalnych, o czym świadczą m.in. doskonałe wyniki segmentu asfaltowego Grupy Orlen. Nasze produkty, w tym asfalty, ale też paliwa, paliwa lotnicze czy oleje trafiają już do ponad 90 krajów na sześciu kontynentach. Wykorzystujemy w pełni potencjał spółek z Grupy Orlen, a jednocześnie cały czas szukamy nowych synergii, które umożliwią ich dalszy dynamiczny rozwój – powiedział Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

– Przez cały rok nasza firma bardzo mocno pracowała na ten wynik, który potwierdza, że umiejętnie wykorzystaliśmy dobrą koniunkturę na rynku budownictwa drogowego. W nadchodzącym roku zamierzamy kontynuować politykę priorytetowego zaopatrzenia rynku krajowego, przy utrzymaniu aktywności na rynkach zagranicznych – powiedział Marek Pietrzak, prezes Orlen Asfalt.

Sprzedaż eksportowa odbywa się bezpośrednio do odbiorców finalnych lub poprzez pośredników. Jak dotąd najdalszym zadeklarowanym przez odbiorcę miejscem docelowym zastosowania asfaltu wyprodukowanego w Grupie Orlen są Wyspy Samoa, oddalone od Polski w linii prostej o ponad 15,5 tys. kilometrów. Na eksportowej mapie asfaltów z Grupy Orlen znajdują się także m.in. Mauritius, czy wyspy archipelagu Małych Antyli na Morzu Karaibskim, takie jak Antigua i Barbuda, Aruba, Saint Kitts i Nevis, oraz St. Vincent i Grenadyny. Tym samym asfalty z Grupy Orlen trafiają już na pięć kontynentów.

W 2018 r. Grupa Orlen umocniła także pozycję na rynku europejskim, na który trafia największy wolumen asfaltów z Koncernu. Zdecydowanie dominował eksport na Ukrainę oraz do Czech, gdzie produktu z Grupy Orlen użyto do modernizacji nawierzchni na lotnisku im. Václava Havla w Pradze. Do realizacji tego zadania użyto asfaltów wysokomodyfikowanych Orbiton HiMA, które charakteryzują się ponadstandardowymi właściwościami funkcjonalnymi.

W 2018 r. po raz pierwszy w historii asfalty trafiły do Słowenii. Innym ciekawym kierunkiem jest Chorwacja, choć w tym przypadku kraj ten pojawił się na mapie eksportowej już dwa lata temu.

Znakomity wynik na krajowym rynku osiągnęła spółka Orlen Asfalt, która w 2018 r. zwiększyła sprzedaż asfaltów o 3 proc. w porównaniu do roku ubiegłego. Największym zainteresowaniem wśród klientów krajowych cieszyły się tradycyjne asfalty drogowe. Sprzedaż asfaltów modyfikowanych pozostała na podobnym poziomie co w 2017 roku. W tej kategorii wzrosła natomiast sprzedaż asfaltów wysokomodyfikowanych Orbiton HiMA. W 2014 roku spółka z Grupy Orlen jako pierwsza w Polsce wprowadziła tę technologię i obecnie jest to produkt o najlepszych właściwościach funkcjonalnych w ofercie asfaltów.

Liderzy Rynku – Dostawcy dla Stacji Paliw – RAPORT 2019!
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.