Orlen chce zdywersyfikować dostawy ropy do Czech

Udostępnij artykuł

Naszym celem jest jak najszybsze zdywersyfikowanie dostaw ropy naftowej do Czech, gdzie w ramach Grupy Orlen działa koncern Unipetrol, aby całkowicie wyeliminować surowiec z Rosji – powiedział we wtorek wicepremier Jacek Sasin po spotkaniu z ministrem przemysłu Czech Josefem Sikelą.

Orlen logo

Polska delegacja pojechała do Czech na rozmowy z tamtejszym rządem w sprawie m.in. bezpieczeństwa energetycznego regionu i współpracy w tym zakresie. Jednym z jej założeń jest dywersyfikacja dostaw ropy naftowej dla Czech i sprowadzanie jej z innych kierunków niż rosyjski.

To wspólne oczekiwanie polskiego i czeskiego rządu, jak również całej społeczności międzynarodowej, która jest wstrząśnięta agresją Rosji na Ukrainę – powiedział wicepremier Jacek Sasin.

Jednym z elementów tego sprzeciwu jest wyeliminowanie rosyjskich surowców energetycznych z rynku europejskiego – dodał Sasin.

Jak przypomniał wicepremier, w Polsce bardzo ważnym elementem dywersyfikacji dostaw ropy było połączenie Orlenu z Lotosem a także podpisanie umowy z koncernem Saudi Aramco zapewniającej dostawy tego surowca.

Do Grupy Orlen należy czeski Orlen Unipetrol, który zarządza m.in. dwiema rafineriami, jedynymi w tym kraju – w Litvinovie i w Kralupach, a także siecią 431 stacji paliw Orlen Benzina.

STACJA BENZYNOWA & CONVENIENCE STORE
– MARZEC-KWIECIEŃ 2023 –
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <

Stacja Benzynowa marzec kwiecien okladka tekst

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału zabronione.

Opublikowano: 23.05.2023
Aktualizacja: 23.05.2023