Orlen: dostawy rurociągiem „Przyjaźń” do płockiej rafinerii czasowo wstrzymane

Udostępnij artykuł
PKN Orlen poinformował, że w dniu 24 kwietnia br. o godzinie 22:36 otrzymał od PERN informację o wstrzymaniu dostawy ropy naftowej systemem rurociągów tranzytowych „Przyjaźń” do Zakładu Produkcyjnego w Płocku.

Przyczyną zatrzymania dostaw jest znaczące pogorszenie się jakości ropy w Bazie Adamowo, do której ropa naftowa przyjmowana jest z kierunku wschodniego i dalej przesyłana do Bazy Miszewko Strzałkowskie, niedaleko Płocka.

Zaistniała sytuacja nie wpływa na poziom przerobu ropy naftowej w rafinerii w Płocku oraz na ekonomikę produkcji. PKN Orlen jest przygotowany do realizacji alternatywnych dostaw ropy naftowej.

Od dwóch lat PKN Orlen konsekwentnie realizuje politykę dywersyfikacji dostaw ropy, w wyniku czego aktualnie prawie 50 proc. ropy naftowej nabywanej do zakładu produkcyjnego w Płocku pochodzi z innych kierunków niż rosyjski, tj. z Norwegii, Angoli, Nigerii i Arabii Saudyjskiej.

Ponadto, PKN Orlen dysponuje zapasami surowca w ilości wystarczającej na kontynuowanie produkcji. W związku z powyższym obecnie nie ma ryzyka ograniczenia produkcji ze względu na zatrzymanie dostaw surowca rurociągiem „Przyjaźń”. 

O wszelkich istotnych zmianach w tej sprawie spółka będzie informować w kolejnych raportach bieżących.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Opublikowano: 25.04.2019
Aktualizacja: 26.04.2019