Orlen inwestuje w lądową energetykę wiatrową

Udostępnij artykuł

Grupa Orlen sfinalizowała zakup farm wiatrowych Ujazd, Dobrzyca oraz Dominowo, o łącznej mocy ponad 140 MW. Ostateczna umowa kupna podpisana z EDP Renewables Polska dotyczy jednych z najbardziej efektywnych jednostek onshore w kraju. To już kolejna akwizycja odnawialnych źródeł energii zrealizowana w tym roku przez koncern. Grupa Orlen dysponuje obecnie blisko 500 MW mocy zainstalowanych w lądowych farmach wiatrowych i jest w tym obszarze w ścisłej krajowej czołówce.

orlen wiatrak

Orlen sukcesywnie realizuje strategie, której celem jest zapewnienie Polakom niskoemisyjnej i atrakcyjnej cenowo energii. Lądowe farmy wiatrowe odgrywają zasadniczą rolę w naszych działaniach. Sfinalizowana dziś umowa wzmacnia potencjał wytwórczy koncernu, powiększając go o jednostki wyposażone w najnowocześniejsze turbiny wiatrowe w kraju. Ta inwestycja pozwoliła nam osiągnąć 500 MW mocy zainstalowanych w lądowych farmach wiatrowych, potwierdzając pozycję Orlenu jako jednego z wiodących podmiotów w obszarze transformacji energetycznej Polski – mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu Orlen.

Parametry farm wiatrowych

Sfinalizowana transakcja z EDP Renewables obejmuje zakup trzech farm wiatrowych położonych w Wielkopolsce, w pobliżu miejscowości Dobrzyca (49,9 MW), Ujazd (30 MW) oraz Dominowo (62,4 MW). Ostatnia z nich wykorzystuje m.in. turbiny Vestas V136 o wysokości maksymalnej 166 m i łopatach długości 76,2 m. To jedne z największych turbin onshore w kraju. Jednostki o łącznej mocy 142 MW będą produkować energię, która może zasilić ok. 240 tys. gospodarstw domowych. Dodatkowo zakupione farmy mogą zostać rozbudowane o instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy do ok. 160 MW, wykorzystując do tego już istniejące przyłącze sieciowe (tzw. cable pooling). Podnosi to atrakcyjność przejętych aktywów. Ich bezpośrednim właścicielem jest spółka Orlen Wind 3.

Kolejna inwestycja w Wielkopolsce

Farmy w Ujeździe, Dobrzycy i Dominowie to kolejna inwestycja koncernu w wiatrowe źródła energii w Wielkopolsce. Działa tam już farma wiatrowa Przykona o mocy ok. 33 MW, należąca do spółki Energa Wytwarzanie z Grupy Orlen. W październiku 2023 r. koncern poinformował też o podpisaniu warunkowej umowy zakupu dwóch farm od brytyjskiego Octopus Renewables Infrastructure Trust PLC o łącznej mocy 60 MW. Pierwsza z nich – Kuślin – położona jest w Wielkopolsce, w pobliżu miejscowości Nowy Tomyśl. Druga farma – Krzęcin – zlokalizowana jest w woj. zachodniopomorskim, w pobliżu Choszczna. Transakcja ma zostać sfinalizowana jeszcze w tym roku.

Dodatkowo, w lipcu bieżącego roku, Energa Wytwarzanie podpisała z firmą Greenvolt umowę przedwstępną na zakup farmy wiatrowej Sompolno o mocy 26 MW, zlokalizowanej także w Wielkopolsce. Farma osiągnie gotowość operacyjną w połowie 2024 r.

RAPORT 2023 – STACJE PALIW – SPRZEDAŻ DETALICZNA
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <

Stacje Paliw Sprzedaz Detaliczna RAPORT okladka RM

Ile energii z farm wiatrowych?

W 2022 roku lądowe farmy wiatrowe funkcjonujące w ramach Grupy Orlen wyprodukowały prawie 747 GWh energii elektrycznej. Dzięki finalizacji transakcji z EDP Renewables koncern obecnie posiada w swoim portfelu 13 farm wiatrowych zlokalizowanych na lądzie.

Do końca dekady Orlen chce osiągnąć poziom 9 GW mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii. Oprócz lądowych farm wiatrowych i fotowoltaicznych, koncern aktywnie rozwija obszar morskiej energetyki wiatrowej. W ostatnich dniach Grupa ORLEN podjęła finalną decyzję inwestycyjną dotyczącą budowy pierwszej polskiej farmy wiatrowej Baltic Power. Inwestycja, która w 2026 roku włączy do polskiego systemu moc blisko 1,2 GW, będzie realizowana wspólnie z kanadyjskim Northland Power. Baltic Power będzie w stanie wyprodukować czystą, dostępną energię, która może zasilić 1,5 miliona gospodarstw domowych.

Inwestycja w morskie farmy wiatrowe

Grupa w ostatnim czasie pozyskała też koncesje na budowę kolejnych 5 morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 5,2 GW. Cztery z pięciu koncesji znajdują się na Ławicy Odrzańskiej, na wysokości Kołobrzegu. Piąta lokalizacja położona jest na Ławicy Słupskiej i graniczy z obszarem, na którym powstaje farma Baltic Power.

źródło: Orlen

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału zabronione.

Opublikowano: 13.10.2023
Aktualizacja: 13.10.2023