Orlen: Inwestycje w rafinerii

Udostępnij artykuł

– W energetyce jest kilka tradycji związanych z realizacją inwestycji. Jedną z nich jest nadawanie imienia i chrzest walczaka. To serce kotła, dlatego też ten element w taki sposób się wyróżnia – wyjaśnia Krzysztof Burek, wiceprezes zarządu Rafako S.A. ds. handlowych.

Zazwyczaj walczak nosi imię osoby odpowiedzialnej ze strony inwestora za realizację projektu. Tym razem element nazwano "ORLENek". – Przy tej inwestycji pracuje wiele osób. Trudno wyróżnić więc tylko jedną osobę jako ojca chrzestnego – stwierdza Krystian Pater, członek zarządu PKN Orlen S.A. ds. Rafinerii.
Przypomnijmy, gazowo-olejowy kocioł parowy o mocy 420 t/h, jaki buduje w Płocku raciborskie Rafako, jest najnowocześniejszy w Polsce. To pierwszy kocioł w polskiej energetyce wyposażony w instalację katalitycznego odazotowania spalin (SCR) i elektrofiltr oczyszczający spaliny z kotła gazowo-olejowego.

– Spalanie takich paliw charakteryzuje się dosyć małą zawartością pyłu w spalinach. Stąd też nigdy wcześniej w kotłach o podobnych parametrach technicznych nie stosowano dodatkowych urządzeń ochrony środowiska. Ale normy emisji pyłu oraz tlenków azotu są coraz bardziej restrykcyjne, stąd inwestor zdecydował się na zastosowania najnowocześniejszych rozwiązań – tłumaczy Damian Klinos, kierownik projektu kocioł K8 Płock w Rafako S.A.

Budowa kotła K8 na terenie płockiej rafinerii jest pierwszą inwestycją realizowaną w ramach orlenowskiego programu ekologiczno-energetycznego. – Założenia tych inwestycji to przede wszystkim zmniejszenie emisji dwutlenków siarki, tlenków azotu, ale również zapewnienie rozwoju PKN Orlen. Bo ta firma bez pary, bez ciepła, bez energii nie jest w stanie funkcjonować – mówi Krystian Pater z PKN Orlen S.A. i dodaje, że budowany właśnie przez Rafako kocioł K8 daje rafinerii płockiej potężną szansę bezpieczeństwa operacyjnego.

Kontrakt wartości blisko 200 mln zł na budowę w systemie „pod klucz” kotła parowego o mocy 420 t/h w Zakładzie Produkcyjnym PKN Orlen S.A. w Płocku podpisano 3 marca 2008 roku. W marcu 2010 r. uroczyście wmurowano kamień węgielny pod tę inwestycję. W czasie ostatnich miesięcy wybudowano fundamenty oraz wzniesiono stalową konstrukcję kotła i budynku kotłowni. 1 lipca 2010 r. uroczyście ochrzczono i podniesiono walczak stanowiący najważniejszy element kotła. Cały obiekt ma zostać oddany do użytku za 2 lata (czerwiec 2012 roku).

Walczak stanowiący serce kotła K8 pojawił się na budowie w Płocku 7 maja 2010 r. 1 lipca 2010 r. nadano mu uroczyście imię "ORLENek" i przy pomocy dwóch dźwigów o udźwigu 400 i 500 ton podniesiono na właściwy poziom 36 m. Płaszcz walczaka (wykonany z blachy o grubości 90 mm, średnicy 1880 mm i długości około 14 m) waży 57 t, a cały element z wyposażeniem wewnętrznym – 67 t. Nie jest to największy walczak w historii produkcji Rafako, ale największy w PKN Orlen.
 

Opublikowano: 07.07.2010
Aktualizacja: 07.07.2010