Orlen, Lotos i PGNiG największymi spółkami branży

Udostępnij artykuł

Przychody ze sprzedaży PKN Orlen wynoszą 47,4 mld zł. Jest to wynik, który pozwolił koncernowi zająć nie tylko pierwsze miejsce w swojej branży, ale również pierwsze miejsce wśród wszystkich polskich firm.

"Przez 12 miesięcy kryzysu udało się zrealizować priorytet wyznaczony przez obecny zarząd, czyli istotnie zredukować zadłużenie koncernu o 2,3 mld zł. Wdrożenie planów optymalizacyjnych zaowocowało wypracowaniem dodatkowych środków rzędu 6 mld zł. Co więcej zwiększyliśmy wolumen sprzedaży detalicznej, wypracowaliśmy zysk operacyjny 1,1 mld zł oraz kontynuowaliśmy wiele inwestycji, dzięki czemu w tak trudnym roku 2009 pod względem inwestycji zajęliśmy drugie miejsce w Polsce" – czytamy w komentarzu Jacka krawca, prezesa PKN Orlen zamieszczonego na łamach tygodnika "Polityka".

"Mimo kryzysu finansowego pozycja koncernu jest dziś zdecydowanie lepsza niż rok temu. Dzięki temu możemy konsekwentnie budować naszą pozycję lidera rynku paliwowego, tak, by marka Orlen była symbolem sukcesu nie tylko w kraju, ale i na arenie międzynarodowej" – podkreśla Jacek Krawiec.

Druga na liście firm z branży surowców i paliw jest PGNiG z przychodami ze sprzedaży na poziomie 19,2 mld zł (drugie miejsce na liście wszystkich firm).. Trzecie miejsce zajęła Grupa Lotos: 14,3 mld zł przychodów (8 miejsce na liście wszystkich firm.

W zestawieniu na dobrych pozycjach znalazł się również BP w Polsce z 9,7 mld zł przychodów ze sprzedaży (6 miejsce w branży i 12 miejsce w ogóle). Orlen PetroCentrum: 4,7 mld zł przychodów (7 miejsce w branży i 33 w ogóle), Shell w Polsce: 4,2 mld zł (8 miejsce w branży, 36 w ogóle), Statoil Poland: 3,8 mld (10 miejsce w branży i 41 w ogóle).
 

Opublikowano: 07.05.2010
Aktualizacja: 07.05.2010