Grupa Orlen osiągnęła znaczący kamień milowy w budowie pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. W Łebie oficjalnie uruchomiono od podstaw zaprojektowaną i wybudowaną infrastrukturę portową. Znajduje się tu wzmacniane nabrzeże serwisowe z dwoma dźwigami, stanowiska do obsługi jednostek CTV, magazyn wysokiego składowania oraz warsztaty techniczne dla załóg serwisowych. W tej samej hali działa Morskie Centrum Koordynacyjne Baltic Power (MCC) pracujące 24/7 przez cały rok.
Postępy konstrukcji na morzu
Obecnie na placu budowy, zlokalizowanym około 23 km od brzegu, prowadzone są prace fundamentowe: instalacja monopali i elementów przejściowych. W nadchodzących tygodniach ruszy montaż turbin o rekordowej mocy 15 MW oraz układanie kabli morskich. Na lądzie natomiast zgodnie z harmonogramem realizowane są trasy kablowe i stacja elektroenergetyczna w gminie Choczewo.
Jako Grupa Orlen jesteśmy zarówno pionierem, jak i liderem w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Już w 2026 r. z naszej farmy Baltic Power popłynie do odbiorców czysta energia elektryczna wyprodukowana na morzu. Lądowym sercem przedsięwzięcia jest otwierana dziś baza operacyjno-serwisowa. W Orlenie doskonale rozumiemy, że Polska musi wykorzystać potencjał Morza Bałtyckiego, dlatego to nie koniec naszych inwestycji w tym regionie. Baza serwisowa jest kluczem do sukcesu budowy Baltic Power, a Pomorze staje się kluczem do przyszłości polskiej energetyki. Setki pracowników każdego dnia prowadzą największe w historii prace instalacyjne na morzu, a kolejni szykują wielomiliardowe inwestycje w sieci przesyłowe i nowe źródła wytwarzania. Wszystko to zapowiedzieliśmy w strategii i dotrzymujemy słowa. Realizujemy największy w historii program inwestycji w polską energetykę wart nawet 380 mld zł – mówi Ireneusz Fąfara, prezes zarządu, dyrektor generalny Orlen.
Stacja Benzynowa & Convenience Store
>> kliknij, aby zapoznać się z BEZPŁATNYM pełnym wydaniem <<
Klucz do sukcesu polskiej energetyki
„Lądowym sercem przedsięwzięcia jest baza operacyjno-serwisowa” – podkreśla Ireneusz Fąfara, prezes PKN ORLEN. Wskazuje on, że Pomorze staje się centrum rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, a inwestycje obejmujące także rozbudowę sieci przesyłowych i nowe źródła wytwarzania opiewają na łączną kwotę do 380 mld zł. Według Grzegorza Szablińskiego, prezesa Baltic Power, baza w Łebie zapewni stabilne wsparcie techniczne przez około 30 lat i zatrudni blisko 60 specjalistów.
To moment prawdziwej radości dla całej branży morskiej energetyki wiatrowej w Polsce – od teraz wszyscy spacerujący kanałem portowym w Łebie mogą zobaczyć w pełni działającą infrastrukturę morskiej farmy wiatrowej. Deklaracje i plany przerodziły się w konkretne działania i namacalną infrastrukturę. Baza Baltic Power w Łebie będzie obsługiwać statki serwisowe i wykonywać wszystkie niezbędne czynności dla zapewnienia bezawaryjnego i bezpiecznego funkcjonowania morskiej farmy wiatrowej. Tu przez około 30 lat pracę znajdzie ok. 60 techników i pracowników – mówi Grzegorz Szabliński, Prezes Zarządu Baltic Power.
OBEJRZYJ RELACJĘ VIDEO Z XXIV FORUM RYNKU STACJI PALIW PETROTREND® 2025
Produkcja i korzyści ekologiczne
Farma Baltic Power, która ma wejść do komercyjnej eksploatacji w 2026 r., będzie jednym z pierwszych projektów na świecie z turbinami o mocy 15 MW. Roczna produkcja wyniesie ok. 4 000 GWh czystej energii, co pozwoli ograniczyć emisję CO₂ o około 2,8 mln ton rocznie w porównaniu z konwencjonalnymi źródłami.
źródło: Orlen
© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.