Orlen stawia na biorafinerię nowej generacji

Udostępnij artykuł
Należąca do Grupy Orlen spółka Orlen Południe podpisała 29 maja br. umowę na budowę w Trzebini pierwszej w Polsce instalacji do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego. Nowa instalacja będzie produkować 30 tys. ton glikolu propylenowego rocznie, co pokryje aż w 75 proc. zapotrzebowanie na ten produkt w Polsce.

Glikol propylenowy to produkt ekologiczny, bezpieczny dla środowiska. Wykorzystywany jest m.in. w medycynie, kosmetyce, przemyśle spożywczym. Inwestycję zrealizuje Konsorcjum składające się z dwóch polskich firm, jej koszt szacowany jest na ok. 400 mln złotych.

– Zgodnie z zapowiedziami rozwijamy i poprzez inwestycje wzmacniamy spółki działające w Grupie Orlen. Budowa pierwszej w Polsce instalacji do produkcji ekologicznego glikolu to ważny krok w procesie przekształcania zakładu w Trzebini w nowoczesną biorafinerię. Stawiamy na ekologiczne, wysokomarżowe produkty – mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

Inwestycja w Trzebini zostanie zakończona w 2021 roku. Jej wykonawcą będzie Konsorcjum, które tworzą dwie polskie firmy: Technik Polska i Biproraf. Podpisana umowa obejmuje: zaprojektowanie, dostawy oraz budowę w systemie „pod klucz” instalacji do produkcji glikolu propylenowego (1,2 – MPG) wraz z instalacjami pomocniczymi i infrastrukturą dodatkową.

Budowa pierwszej w Polsce instalacji do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego wzmocni pozycję Orlen Południe na krajowym rynku biokomponentów, ale również pracodawcy w regionie. Już dziś spółka zatrudnia ponad 650 osób, z czego przeszło połowę w trzebińskiej rafinerii. Po oddaniu do użytku instalacji, czyli w 2021 r., powstanie kilkadziesiąt nowych miejsc pracy.

Produkcja ekologicznego glikolu propylenowego umożliwi wykorzystanie wytwarzanej w Trzebini gliceryny, którą otrzymuje się w produkcji biodiesla z surowca jakim jest przede wszystkim olej rzepakowy. Na inwestycji skorzystają również inni polscy producenci biodiesla, z którymi po zakończeniu inwestycji Orlen Południe rozpocznie współpracę w zakresie dostaw gliceryny.

Inwestycja jest konsekwencją stabilnej sytuacji finansowej spółki. W 2018 r. Orlen Południe osiągnął wynik netto na poziomie 89 mln złotych. Budowa instalacji do produkcji glikolu propylenowego, jako pierwsza inwestycja w historii Orlen Południe, została zakwalifikowana przez Krakowski Park Technologiczny do programu Polska Strefa Inwestycji.

Odbiorcami glikolu propylenowego będą oprócz polskich firm, będą również zagraniczne przedsiębiorstwa.

STACJA BENZYNOWA & CONVENIENCE STORE
– KWIECIEŃ 2019 –
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Opublikowano: 29.05.2019
Aktualizacja: 29.05.2019