ORLEN umacnia pozycję na rynku małego LNG. Ponad 245 tys. ton dostaw w 2025 roku

Udostępnij artykuł

W 2025 roku ORLEN umocnił swoją pozycję w segmencie małoskalowych dostaw LNG, dostarczając do klientów ponad 245 tys. ton skroplonego gazu ziemnego. Taki wolumen odpowiada zapotrzebowaniu wszystkich gospodarstw domowych miast wielkości Rzeszowa lub Olsztyna przez niemal pięć lat. LNG trafiało przede wszystkim do odbiorców z obszarów o ograniczonym dostępie do ogólnopolskiej sieci gazowej – zarówno klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorstw.

cysterna lng orlen

Dostawy z Polski, Litwy i własnych instalacji

LNG sprzedawane przez ORLEN pochodziło głównie z ładunków importowanych drogą morską do terminala w Świnoujście oraz ze stacji przeładunkowej w Kłajpeda. Uzupełnieniem była produkcja własna realizowana w zakładach w Odolanowie i Grodzisku Wielkopolskim.

Łącznie w 2025 roku koncern wprowadził na rynek ponad 245 tys. ton LNG, w tym:

  • 192 tys. ton z terminala w Świnoujściu,
  • ponad 33 tys. ton ze stacji przeładunkowej w Kłajpedzie,
  • ponad 20 tys. ton z zakładów w Odolanowie i Grodzisku Wielkopolskim.

Z obu zagranicznych i krajowych punktów przeładunkowych do klientów wyruszyło w ubiegłym roku łącznie niemal 13 tys. cystern z LNG.

LNG ważnym elementem bezpieczeństwa energetycznego

– Skala dostaw LNG potwierdza silną pozycję Grupy ORLEN na rynku krajowym oraz rosnący potencjał spółki w krajach bałtyckich. Skroplony gaz odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu ciągłości dostaw energii, szczególnie na obszarach o ograniczonym dostępie do infrastruktury sieciowej. Jest także istotnym elementem transformacji energetycznej w polskim przemyśle i transporcie – podkreśla Grzegorz Bujnowski, Dyrektor Wykonawczy ds. Handlu Gazem w ORLEN.

Jak zaznacza przedstawiciel spółki, dzięki kontraktom importowym oraz rezerwacji infrastruktury odbiorczej i przeładunkowej w Polsce i na Litwie, ORLEN jest w stanie skutecznie i elastycznie odpowiadać na potrzeby klientów rynku gazu ziemnego.

Stacja Benzynowa & Convenience Store
>> kliknij, aby zapoznać się z BEZPŁATNYM pełnym wydaniem <<

SB CS okladka

Pełne wykorzystanie infrastruktury przeładunkowej

W 2025 roku ORLEN w pełni wykorzystał możliwości przeładunkowe terminala LNG w Świnoujściu. Z obiektu wyjechało niemal 11 tys. cystern, które dostarczyły klientom 192 tys. ton gazu. Od momentu uruchomienia terminala w 2016 roku odebrano stamtąd łącznie prawie 51 tys. cystern, co odpowiada niemal jednemu milionowi ton LNG.

Z kolei stacja przeładunkowa w Kłajpedzie odnotowała w 2025 roku wzrost wolumenów o 32 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Do klientów trafiło stamtąd o ponad 8 tys. ton LNG więcej niż rok wcześniej. Od rozpoczęcia jej wykorzystania w 2020 roku do końca 2025 roku dostarczono łącznie blisko 102 tys. ton skroplonego gazu.

Szerokie zastosowanie małoskalowego LNG

Małoskalowe LNG dostarczane przez ORLEN trafia przede wszystkim do klientów przemysłowych z różnych branż, a także do odbiorców indywidualnych korzystających z tzw. wyspowych systemów gazowych. Systemy te nie są połączone z ogólnopolską siecią dystrybucyjną, dlatego gaz dostarczany jest w formie LNG, a następnie regazyfikowany w lokalnych instalacjach.

Skroplony gaz znajduje również zastosowanie na terenach objętych siecią dystrybucyjną, gdzie zapotrzebowanie przewyższa możliwości przesyłowe istniejących gazociągów. W takich przypadkach stacje regazyfikacji LNG uzupełniają podaż gazu w sieci, umożliwiając pełne zaspokojenie potrzeb odbiorców.

źródło: Orlen

NEWSLETTER PETROLNET ZAPISZ SIE

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.