Orlen wchodzi na czeski rynek usług inżynieryjnych

Udostępnij artykuł

Grupa Orlen utworzyła spółkę, która będzie realizować usługi inżynieryjne i wykonawcze w Czechach. Orlen Projekt Česká republika s.r.o ułatwi optymalizację kosztową inwestycji Unipetrolu i przyczyni się do dalszego wzmocnienia pozycji Grupy w regionie.

Orlen logo

Nowa spółka będzie rozwijać się w oparciu o kompetencje Orlen Projekt jako lidera w projektowaniu i budowie instalacji rafineryjnych oraz petrochemicznych.

– W wyniku skutecznie przeprowadzonych konsolidacji zbudowaliśmy największą w Europie Środkowej grupę paliwowo-energetyczną. Mamy potencjał do realizacji wielomiliardowych inwestycji, które wzmocnią bezpieczeństwo energetyczne nie tylko Polski, ale też całego regionu. Powołanie nowej spółki inżynieryjnej na czeskim rynku wpisuje się w nasze strategiczne ambicje związane z transformacją energetyczną i rozwojem na rynkach zagranicznych – mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

Orlen Projekt Česká republika s.r.o. zajmie się kompleksową realizacją projektów instalacji rafineryjnych, petrochemicznych, energetycznych oraz ochrony środowiska. Udziałowcami są Orlen Projekt SA i Orlen Unipetrol RPA, posiadający odpowiednio 60 i 40 proc. udziałów w nowym podmiocie. W zakresie jego działalności znajdzie się nie tylko przygotowanie koncepcji programowo-przestrzennych i dokumentacji niezbędnej do uzyskania zgód środowiskowych, ale też tworzenie projektów budowlanych i wykonawczych, realizacje, odbiory, uruchomienia i pozyskiwanie pozwoleń na użytkowanie inwestycji realizowanych, w pierwszej kolejności, na rzecz podmiotów z Grupy Orlen Unipetrol.

– Jesteśmy częścią dynamicznie rozwijającej się Grupy Orlen i wspólnie z nią przygotowujemy się do transformacji i rozwoju naszej działalności w kierunku neutralności emisyjnej, którą osiągniemy do 2050 roku. Nowa spółka projektowa, w której agregujemy nasze umiejętności i doświadczenie inżynierskie, będzie efektywną organizacją serwisową dla całej Grupy nie tylko w Czechach, ale w całym regionie – zaznacza Tomasz Wiatrak, prezes zarządu Orlen Unipetrol.

LIDERZY RYNKU – DOSTAWCY DLA STACJI PALIW – RAPORT 2023
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <

Liderzy Rynku Dostawcy dla Stacji Paliw RAPORT okladka

Powołanie wysokospecjalistycznej spółki inżynierskiej na terenie Republiki Czeskiej ułatwi transfer kompetencji projektowych i usprawniani procesu zarządzania obszarem inwestycji Grupy Orlen.

– Budowa silnej Grupy Kapitałowej Orlen Projekt oznacza utworzenie prężnego centrum kompetencyjnego, oferującego atrakcyjne warunki rozwoju zarówno dla dotychczasowych, jak i nowych pracowników. Jestem przekonany, że perspektywa zdobycia unikalnego doświadczenia i możliwość stałego podnoszenia kwalifikacji w dynamicznie rozwijającym się międzynarodowym środowisku zachęci młode kadry inżynierskie do aplikowania do obydwu spółek – podkreśla Marcin Kasza, prezes zarządu Orlen Projekt.

Powołanie czeskiej spółki inżynieryjnej wpisuje się w Strategię Biznesową Orlen Projekt na lata 2022– 2025, która zakłada zwiększenie udziału rynków zagranicznych w przychodach Grupy Orlen Projekt. Do wzmocnienia jej pozycji przyczyni się również integracja ze spółkami projektowo-inżynierskim GK Energa Invest oraz PGNiG Gazoprojekt.

źródło: PKN Orlen

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Opublikowano: 24.04.2023
Aktualizacja: 24.04.2023