Orlen wzmacnia swoją pozycję na międzynarodowych rynkach

Udostępnij artykuł

PKN Orlen konsekwentnie dąży do wzmocnienia pozycji w Europie Środkowo-Wschodniej, zgodnie ze strategią Orlen2030. Ekspansja geograficzna na rynkach, które są kluczowe z punktu widzenia rozwoju całej Grupy Orlen, obejmuje budowę sieci stacji paliw na Węgrzech. To zapewni Koncernowi dołączenie do liderów w regionie. Podczas spotkania prezesa zarządu PKN Orlen Daniela Obajtka z premierem Węgier Victorem Orbánem poruszone zostały m.in. strategiczne kwestie związane z zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego w tej części Europy.

Orlen Obajtek Orban

Spotkanie na Węgrzech

W rozmowie uczestniczył także Zsolt Hernádi, prezes zarządu i dyrektor generalny węgierskiej Grupy MOL. PKN Orlen właśnie ją wybrał jako partnera do realizacji środków zaradczych w obszarze detalicznym w związku z prowadzonym procesem przejęcia Grupy Lotos.

– Premier Viktor Orbán, prezes zarządu PKN Orlen Daniel Obajtek oraz Zsolt Hernádi, prezes zarządu i dyrektor generalny Grupy MOL, omówili suwerenność energetyczną w Europie Środkowo-Wschodniej. Omówili także wzmocnienie korytarza energetycznego Północ-Południe. Spotkanie dotyczyło również ogłoszonego kilka tygodni temu porozumienia pomiędzy Grupą MOL a Koncernem. Dzięki wymianie aktywów między spółkami, MOL wejdzie na polski detaliczny rynek paliw. Może stać się trzecim największym graczem w Polsce. Z kolei PKN Orlen będzie czwartym koncernem na Węgrzech pod względem liczby stacji. Ta współpraca doskonale świadczy o dynamice gospodarczej obu krajów. Wzmacnia również współpracę w ramach Grupy Wyszehradzkiej i przynosi korzyści relacjom gospodarczym Europy Środkowo-Wschodniej. Podczas spotkania premier dał jasno do zrozumienia, że węgierski rząd jest zadowolony z akwizycji planowanej przez MOL. Jednocześnie powitał polskiego inwestora na Węgrzech. Polscy i węgierscy klienci zyskają dzięki uczciwej konkurencji rynkowej obu firm – podało biuro premiera Viktora Orbána.

– Nasze decyzje biznesowe budują nie tylko mocną pozycję Koncernu w Europie Środkowo-Wschodniej, ale przede wszystkim niosą korzyści dla całego regionu. To ogromna wartość, że jako Koncern mamy potencjał, aby zabezpieczyć ten region. Zapewnimy mu niezależność w kwestii dostaw paliw i źródeł energii. Węgry, gdzie jesteśmy już obecni na rynku hurtowym, są dla nas naturalnym kierunkiem rozwoju, tym razem w segmencie detalicznym. Skutecznie realizujemy wyznaczoną strategię. Nasz plan rozwoju zakłada wejście na kolejne rynki zagraniczne i to właśnie się dzieje. Jestem przekonany, że partnerskie relacje między naszymi krajami, wynikające ze wspólnej historii i doświadczeń, pozwolą w pełni wykorzystać możliwości Koncernu i siłę rynku – powiedział Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

Współpraca Orlen i MOL

Zgodnie z podpisaną z Grupą MOL umową, PKN Orlen zyska 144 stacje paliw na Węgrzech. To przybliży Koncern do realizacji strategicznych założeń. W ramach jednej transakcji wymiany aktywów PKN Orlen uzyska ponad 7 proc. udziału na detalicznym rynku Węgier. Będzie czwartym koncernem w tym kraju pod względem liczby stacji. Już teraz na węgierskim rynku hurtowym PKN Orlen posiada 5 proc. udziału w przypadku benzyny i 4 proc. w przypadku oleju napędowego.

PKN Orlen planuje dalszą ekspansję w regionie i rozwój segmentu detalicznego. Stanowi on jeden z kluczowych obszarów dla dalszego budowania mocnej pozycji Grupy Orlen zarówno w Polsce, jak i za granicą. W ostatnich latach notuje rekordowe wyniki. Strategia Orlen2030 zakłada jego dalsze wzmacnianie, m.in. poprzez rozbudowanie sieci stacji paliw. Do końca tej dekady w regionie Europy Środkowo-Wschodniej pod polską marką Orlen ma działać co najmniej 3,5 tysiąca stacji. Udział stacji zagranicznych w całej sieci ma wzrosnąć z 37 proc. do 45 proc. Efekty tych działań bezpośrednio przełożą się na wyniki finansowe Koncernu. Szacuje się, że w obszarze detalicznym do 2030 roku EBITDA wzrośnie półtorakrotnie, czyli do ok. 5 mld zł.

Źródło: PKN Orlen

STACJA BENZYNOWA & CONVENIENCE STORE
– LISTOPAD-GRUDZIEŃ 2021 

> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Opublikowano: 17.02.2022
Aktualizacja: 17.02.2022