Oszukali na 20 mln zł – zatrzymała ich KAS

Funkcjonariusze KAS pod nadzorem prokuratury Regionalnej w Łodzi zlikwidowali proceder obrotu nielegalnym paliwem z Łotwy. Od czerwca 2018 do lipca 2019 r. przestępcy wprowadzili na rynek co najmniej 9 mln litrów paliwa, powodując ponad 20 mln zł strat dla Skarbu Państwa.

– Rozbicie kolejnej dużej grupy przestępczej pokazuje skuteczność KAS w walce ze zorganizowaną przestępczością w obszarze obrotu paliwami. Eliminując z rynku przestępców wspieramy legalnie działające firmy i umożliwiamy uczciwą konkurencję – powiedział zastępca Szefa KAS Piotr Dziedzic.

W dniu 9 lipca br. funkcjonariusze i pracownicy Łódzkiego Urzędu Celno-Skarbowego, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Łodzi, zlikwidowali grupę przestępczą, która wprowadzała do obrotu duże ilości nielegalnego paliwa. W działaniach brali udział także funkcjonariusze KAS z Departamentu Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej Ministerstwa Finansów oraz Lubuskiego, Śląskiego, Warmińsko-Mazurskiego, Mazowieckiego, Dolnośląskiego, Wielkopolskiego i Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego.

W sprawę zaangażowane były również organy ścigania z Niemiec i Czech.

Dzięki prowadzonemu od dłuższego czasu rozpoznaniu funkcjonariusze Łódzkiego Urzędu Celno–Skarbowego ustalili, że na terenie powiatu zduńskowolskiego dochodzi do procederu polegającego na wprowadzaniu do obrotu wyrobów ropopochodnych pochodzących z Łotwy. Oficjalnie miały być one transportowane z Łotwy do Niemiec przez Polskę. W rzeczywistości paliwo było wprowadzane do obrotu na terenie województwa łódzkiego z pominięciem obowiązków podatkowych i z naruszeniem procedur celnych.

W momencie wejścia funkcjonariuszy na teren wytypowanej wcześniej posesji trwało przeładowywanie paliwa do cysterny. Na gorącym uczynku zatrzymano dwóch mężczyzn.

Funkcjonariusze KAS zatrzymali łącznie 13 osób, przeszukali kilkadziesiąt miejsc na terenie siedmiu województw, zabezpieczyli dowody przestępstwa i majątek sprawców.

Zgromadzony materiał wskazuje, że podejrzani w okresie od czerwca 2018 r. wprowadzili do obrotu ponad 9 mln litrów nielegalnego paliwa, powodując uszczuplenia Skarbu Państwa w wysokości co najmniej 20 mln zł.

STACJA BENZYNOWA & CONVENIENCE STORE MAJ 2019
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <

W trakcie działań zostało zabezpieczonych:

  • 113,5 tys. litrów nielegalnego paliwa
  • ponad 2,5 mln zł w gotówce
  • 5 luksusowych samochodów osobowych i biżuterię
  • 55 innych środków transportu (samochody ciężarowe, cysterny, naczepy)
  • substancje narkotyczne
  • dokumentacje księgową kilku podmiotów zaangażowanych w proceder
  • dowody elektroniczne (komputery, telefony)

Prokuratura Regionalna w Łodzi przedstawiła zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przestępstw związanych z wystawianiem i posługiwaniem się nierzetelnymi fakturami VAT oraz przestępstw skarbowych.

Sąd zastosował tymczasowy areszt wobec trzech osób, w tym wobec dwóch, którym zarzucono kierowanie grupą przestępczą.

Wobec podmiotu odpowiedzialnego za naruszenie przepisów podatkowych została wszczęta kontrola celno-skarbowa.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.