Paliwo E10 szansą dla rolników?

Udostępnij artykuł

O możliwości wdrożenia w Polsce paliw benzynowych E10 dyskutowano w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wykorzystanie bioetanolu oraz estrów wytwarzanych z surowców rolniczych jest najtańszym sposobem realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego.

paliwo dla rolnikow

Spotkanie w ministerstwie odbyło się z inicjatywy sekretarza stanu Janusza Kowalskiego, pełnomocnika rządu ds. transformacji energetycznej obszarów wiejskich. Jak tłumaczy ministerstwo, zwiększony popyt na bioetanol dzięki wprowadzeniu paliwa E10 wygeneruje dodatkowe zapotrzebowanie na zboża, w ilości co najmniej 500 tys. ton, co będzie oddziaływać na stabilizację cen na rynku.

Ministrowie popierają

Pomysł szybkiego wprowadzenia paliwa E10 popierają: wiceminister Janusz Kowalski oraz minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Przychylne pomysłowi jest także Ministerstwo Klimatu i Środowiska, które odpowiada za regulacje prawne w tym zakresie.

STACJA BENZYNOWA & CONVENIENCE STORE
– LISTOPAD-GRUDZIEŃ 2022 –
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <

Stacja Benzynowa & Convenience Store

Eksperci są zgodni

Koszt realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego, dzięki wprowadzeniu paliwa E10 będzie niższy niż w przypadku zaniechania takiego rozwiązania. Cena benzyny dzięki podwyższeniu zawartości bioetanolu powinna być mniej podatna na wahania ze względu na czynniki zewnętrzne i politykę dostawców. Wzrost biokomponentów zwiększy także bezpieczeństwo energetyczne Polski.

Kiedy decyzja?

Uczestnicy spotkania zgodzili się, że w celu przygotowania sektora do wprowadzenia benzyny E10, odpowiednie decyzje powinny zostać podjęte jak najszybciej.

źródło: MRiRW

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału zabronione.

Opublikowano: 22.02.2023
Aktualizacja: 23.02.2023