Papierosy i alkohol to 65 proc. sprzedaży stacji

Udostępnij artykuł

Wśród kategorii, które tracą na znaczeniu w największym stopniu należy wymienić karty do telefonów i słodycze, co wskazuje na większą koncentrację na głównym asortymencie.

Na stacjach sieciowych można zaobserwować bardzo podobne trendy, jednak papierosy, które znacznie podrożały w ostatnim roku, zyskały aż 5 p.p. udziałów pod względem wartości kosztem alkoholu, słodyczy i kart do telefonów. W sprzedaży alkoholu coraz większe znaczenie mają mocne trunki, takie jak wódka czy whisky, których sprzedaż rośnie dynamicznie. Znaczne zmiany w strukturze sprzedaży asortymentu można było zaobserwować także w grupie napojów – w szczególności na stacjach sieciowych, gdzie coraz większe znaczenie mają napoje gazowane i woda mineralna, które zyskują udziały kosztem napojów energetycznych, soków i herbaty mrożonej.

Stacje benzynowe, jako kanał dystrybucji, utrzymują swoje znaczenie w obrocie wartościowym kategoriami w całej Polsce. Udział stacji w zakresie oferowanego asortymentu utrzymuje się na poziomie 5 proc., aczkolwiek jeżeli spojrzymy na papierosy czy karty do telefonów komórkowych, udział ten wynosi odpowiednio 8 proc. i 13 proc..

W dalszym ciągu stacje pozostają istotnym kanałem dystrybucji dla odświeżaczy do samochodów, kawy mrożonej, prezerwatyw, napojów energetycznych i kart do telefonów komórkowych.
W przypadku tych kategorii (z wyjątkiem kawy mrożonej) udział stacji utrzymuje się na stabilnym poziomie po spadkach, jakie można było zaobserwować w roku 2008. Stacje tracą udział w sprzedaży kawy mrożonej przede wszystkim ze względu na szybki rozwój tej kategorii w handlu tradycyjnym i nowoczesnym oraz znaczny spadek wartości sprzedaży kawy mrożonej na stacjach (spadek o 12 proc. w roku 2009 vs. 2008).

Warto także zwrócić uwagę na zmiany, jakie zachodzą wewnątrz kanału. FMCG jest sprzedawane w dużej mierze na stacjach sieciowych, które oferują szerszy asortyment. Stacje sieciowe dominują w sprzedaży takich kategorii jak drinki alkoholowe, whisky, gin, praliny, rogale francuskie czy pieczywo, w których generują przynajmniej 70 proc. obrotu w całym kanale stacji. Analizując cały koszyk FMCG, wartościowy udział stacji sieciowych w sprzedaży wzrósł na przestrzeni ostatniego roku o 2 p.p.
 

Opublikowano: 30.06.2010
Aktualizacja: 30.06.2010