PERN uruchamia kolejny odcinek rurociągu

Udostępnij artykuł

Jednak już wstępne dane uzyskane w trakcie rozruchu technologicznego dowodzą, że można wyłączyć pompę 3,4 MW w stacji Orzechowo oraz znacząco ograniczyć dozowanie kosztownego środka (Flox) zmniejszającego opory w trakcie tłoczenia.

– Tylko z tego tytułu uzyskamy znaczące oszczędności na transporcie ropy – podkreślił Prezes Zarządu PERN Robert Soszyński. – Wstępnie oblicza się je na około 12 mln zł rocznie.

Do zakończenia budowy całej trzeciej nitki – z Adamowa przy granicy z Białorusią do Plebanki pod Płockiem – liczącej 232 km, pozostanie jeszcze 62 km odcinek na trasie Korytnica/Strachówka –Orzechowo. Na jego realizację, która ma się zakończyć w 2012 roku, zostały już w ub.r. podpisane umowy z wykonawcami.

PERN "Przyjaźń" SA eksploatuje sieć rurociągów służących do transportu ropy naftowej i paliw płynnych. Spółka dysponuje także pojemnościami zbiornikowymi świadcząc usługi magazynowania ropy naftowej.
PERN "Przyjaźń" SA świadczy usługi transportu ropy naftowej dla dwóch największych polskich producentów paliw: PKN Orlen SA oraz Grupy Lotos SA.

Rurociągi należące do PERN „Przyjaźń” S.A. stanowią istotne ogniwo środkowoeuropejskiego systemu rurociągowego Drużba, który zaliczany jest do jednego z największych na świecie. Zaopatruje on w ropę naftową, oprócz Polski, inne kraje Europy Środkowowschodniej: Białoruś, Ukrainę, Litwę, Łotwę, Węgry, Słowację, Czechy i Niemcy.

Polski odcinek rurociągu odgrywa znaczącą rolę w eksporcie rosyjskiej ropy naftowej. Obecnie płynie nim około 30 proc. eksportowanego przez Rosję surowca. Tylko część ropy pozostaje na potrzeby polskich rafinerii. Pozostała ilość przepływającego przez system surowca trafia do niemieckich odbiorców oraz do gdańskiego Naftoportu, skąd tankowcami transportowana jest do finalnych odbiorców.
 

Opublikowano: 28.05.2010
Aktualizacja: 28.05.2010