Perspektywy rozwoju rynku paliwowego w Polsce i Europie Środkowej

Udostępnij artykuł

[TYLKO U NAS] Przyszłość rynku paliwowego w Polsce i Europie Środkowej stoi przed wieloma wyzwaniami, a jednocześnie szansami wynikającymi z globalnych trendów dekarbonizacji, innowacji technologicznych oraz zmian regulacyjnych – pisze specjalnie dla nas Piotr Hałoń, Partner Associate, Lider Grupy Energy, Resources & Industrials w Deloitte.

piotr hałoń deloitte raport petrolnet

Transformacja energetyczna, rosnąca rola energii odnawialnej oraz zmieniające się potrzeby konsumentów to kluczowe czynniki, które w znaczący sposób wpłyną na sektor paliwowy w 2025 roku. Poniższa analiza bazuje na wnioskach zawartych w raporcie „2025 Oil and Gas Industry Outlook” opracowanym przez Deloitte, dostosowując je do regionalnego kontekstu. Grupa Energy, Resources & Industrials Deloitte Polska przygląda się tym zmianom, wskazując najważniejsze wyzwania i szanse, które mogą kształtować przyszłość rynku paliwowego w Polsce, ale także w szerszym kontekście europejskim.

Kluczowe trendy na rynku paliwowym w Polsce i Europie

Transformacja energetyczna i dekarbonizacja – od paliw kopalnych do paliw alternatywnych

Jednym z głównych trendów w Polsce i Europie jest inten­syfikacja procesu transformacji energetycznej, której celem jest osiągnięcie zerowej emisji net­to do 2050 roku. Unia Europej­ska oraz rządy krajowe wpro­wadzają regulacje, które mają na celu stopniowe ograniczanie wykorzystania paliw kopalnych i zastępowanie ich paliwami alternatywnymi, takimi jak bio­paliwa, wodór czy elektrycz­ność. W Polsce proces ten staje się szczególnie widoczny w od­niesieniu do:

  • Biopaliw – rośnie produkcja i konsumpcja biopaliw, za­równo pierwszej, jak i dru­giej generacji. W 2023 roku w Polsce biopaliwa stano­wiły około 7 proc. całkowitej sprzedaży paliw, a w 2025 roku przewiduje się wzrost tego udziału do 10 proc.
  • Elektromobilność – wzrost liczby pojazdów elektrycz­nych oraz rozwój infra­struktury ładowania stacji pojazdów elektrycznych będą miały kluczowe zna­czenie dla przyszłości rynku paliwowego. Oczekuje się, że liczba stacji ładowania EV w Polsce zwiększy się w 2025 roku o 50 proc. r/r.
  • Paliwa wodorowe – Wodo­rowe technologie paliwowe, zwłaszcza w transporcie pu­blicznym i transporcie cięż­kim, będą rozwijać się w Pol­sce. Rząd wprowadza plany związane z wdrażaniem technologii wodorowych w 2025 roku. 20 stycznia 2025 roku weszła w życie nowela prawa energetycz­nego oraz innych ustaw, tzw. „prawo wodorowe”. Określa ona ramy prawne dla sek­tora wodorowego w Polsce. Dotychczas wodór był kwa­lifikowany jedynie jako „inny rodzaj gazu palnego”. Brak odpowiednich przepisów wpływał na ryzyko inwesty­cyjne oraz hamował poten­cjalny rozwój rynku wodoru, tym bardziej, że Polska zajmuje w Europie trzecie, a na świecie piąte miejsce w produkcji wodoru. Wpro­wadzenie prawa wodorowe­go umożliwi też spełnienie wymogów Dyrektywy RED III mającej na celu transfor­mację energetyczną państw UE w oparciu o odnawialne źródła energii. Zmiany reali­zują także jeden z kamieni milowych Krajowego Planu Odbudowy (KPO).

Rozwój technologii i digitalizacja

Inwestycje w nowe technolo­gie, takie jak sztuczna inteligen­cja (AI), Internet Rzeczy (IoT), oraz automatyzacja procesów produkcyjnych i logistycznych, stają się kluczowe dla opty­malizacji kosztów i zwiększe­nia efektywności operacyjnej. Cyfryzacja wspiera również po­dejmowanie decyzji w oparciu o dane (data-driven decision making), co jest szczególnie ważne w dynamicznie zmienia­jącym się otoczeniu rynkowym. Technologie oparte na…*

* cały artykuł autorstwa Piotra Hałonia dostępny jest BEZPŁATNIE w tegorocznym wydaniu raportu “Liderzy Rynku – Dostawcy dla stacji paliw. RAPORT 2025” [KLIKNIJ, ŻEBY PRZECZYTAĆ]

LR okladka
NEWSLETTER PETROLNET ZAPISZ SIE

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.