[TYLKO U NAS] Przyszłość rynku paliwowego w Polsce i Europie Środkowej stoi przed wieloma wyzwaniami, a jednocześnie szansami wynikającymi z globalnych trendów dekarbonizacji, innowacji technologicznych oraz zmian regulacyjnych – pisze specjalnie dla nas Piotr Hałoń, Partner Associate, Lider Grupy Energy, Resources & Industrials w Deloitte.

Transformacja energetyczna, rosnąca rola energii odnawialnej oraz zmieniające się potrzeby konsumentów to kluczowe czynniki, które w znaczący sposób wpłyną na sektor paliwowy w 2025 roku. Poniższa analiza bazuje na wnioskach zawartych w raporcie „2025 Oil and Gas Industry Outlook” opracowanym przez Deloitte, dostosowując je do regionalnego kontekstu. Grupa Energy, Resources & Industrials Deloitte Polska przygląda się tym zmianom, wskazując najważniejsze wyzwania i szanse, które mogą kształtować przyszłość rynku paliwowego w Polsce, ale także w szerszym kontekście europejskim.
Kluczowe trendy na rynku paliwowym w Polsce i Europie
Transformacja energetyczna i dekarbonizacja – od paliw kopalnych do paliw alternatywnych
Jednym z głównych trendów w Polsce i Europie jest intensyfikacja procesu transformacji energetycznej, której celem jest osiągnięcie zerowej emisji netto do 2050 roku. Unia Europejska oraz rządy krajowe wprowadzają regulacje, które mają na celu stopniowe ograniczanie wykorzystania paliw kopalnych i zastępowanie ich paliwami alternatywnymi, takimi jak biopaliwa, wodór czy elektryczność. W Polsce proces ten staje się szczególnie widoczny w odniesieniu do:
- Biopaliw – rośnie produkcja i konsumpcja biopaliw, zarówno pierwszej, jak i drugiej generacji. W 2023 roku w Polsce biopaliwa stanowiły około 7 proc. całkowitej sprzedaży paliw, a w 2025 roku przewiduje się wzrost tego udziału do 10 proc.
- Elektromobilność – wzrost liczby pojazdów elektrycznych oraz rozwój infrastruktury ładowania stacji pojazdów elektrycznych będą miały kluczowe znaczenie dla przyszłości rynku paliwowego. Oczekuje się, że liczba stacji ładowania EV w Polsce zwiększy się w 2025 roku o 50 proc. r/r.
- Paliwa wodorowe – Wodorowe technologie paliwowe, zwłaszcza w transporcie publicznym i transporcie ciężkim, będą rozwijać się w Polsce. Rząd wprowadza plany związane z wdrażaniem technologii wodorowych w 2025 roku. 20 stycznia 2025 roku weszła w życie nowela prawa energetycznego oraz innych ustaw, tzw. „prawo wodorowe”. Określa ona ramy prawne dla sektora wodorowego w Polsce. Dotychczas wodór był kwalifikowany jedynie jako „inny rodzaj gazu palnego”. Brak odpowiednich przepisów wpływał na ryzyko inwestycyjne oraz hamował potencjalny rozwój rynku wodoru, tym bardziej, że Polska zajmuje w Europie trzecie, a na świecie piąte miejsce w produkcji wodoru. Wprowadzenie prawa wodorowego umożliwi też spełnienie wymogów Dyrektywy RED III mającej na celu transformację energetyczną państw UE w oparciu o odnawialne źródła energii. Zmiany realizują także jeden z kamieni milowych Krajowego Planu Odbudowy (KPO).
Rozwój technologii i digitalizacja
Inwestycje w nowe technologie, takie jak sztuczna inteligencja (AI), Internet Rzeczy (IoT), oraz automatyzacja procesów produkcyjnych i logistycznych, stają się kluczowe dla optymalizacji kosztów i zwiększenia efektywności operacyjnej. Cyfryzacja wspiera również podejmowanie decyzji w oparciu o dane (data-driven decision making), co jest szczególnie ważne w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu rynkowym. Technologie oparte na…*
© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.