PGNiG będzie szukać ropy w Mozambiku

Udostępnij artykuł

Spółka podpisała kontrakt na wiercenia poszukiwawcze i horyzontalne ropy oraz gazu w Mozambiku do głębokości dwóch tysięcy metrów z firmą należącą do międzynarodowego koncernu Sasol Petroleum International. Krakowska firma po czterech latach nieobecności w Mozambiku postanowiła powrócić na ten rynek.

Prace w Afryce mają rozpocząć się na początku listopada 2010 roku. Mozambik, zaraz po Ugandzie, jest drugim krajem na Czarnym Lądzie, w którym krakowska spółka prowadzi prace wiertnicze w poszukiwaniu ropy naftowej i gazu ziemnego. Pracują tam trzy krakowskie urządzenia wiertnicze i ponad 50 polskich pracowników.

Do prac wiertniczych zostało zakontraktowane urządzenie K900, które jest w trakcie mobilizacji z Kazachstanu i zostanie przetransportowane drogą morską do Mozambiku. Następnie z portu Beira zostanie przewiezione na pole naftowe Temane – 500 km w głąb kraju do prowincji Inhambale. Do prac pomocniczych zostaną zatrudnieni i przeszkoleni, zgodnie z procedurami i wymaganiami PNIG Kraków, miejscowi pracownicy.

Poza Afryką, PNIG Kraków prowadzi prace wiertnicze w: Polsce, Czechach, na Ukrainie, w Kazachstanie oraz Pakistanie. Firma zatrudnia 1300 pracowników, zysk netto za rok 2009 wyniósł 16 mln złotych.

Opublikowano: 09.08.2010
Aktualizacja: 09.08.2010