PGNiG intensyfikuje odbiór LNG w Świnoujściu

Udostępnij artykuł

Aż pięć ładunków skroplonego gazu ziemnego planuje odebrać w marcu 2022 r. spółka PGNiG. W Terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego został przyjęty już pierwszy z nich, który dostarczył 120 mln m sześc. paliwa po regazyfikacji.

Terminal LNG

PGNiG zwiększa zakupy

– W marcu odbierzemy w terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego aż pięć ładunków LNG. To rekord – nigdy wcześniej w ciągu jednego miesiąca nie przyjęliśmy tylu dostaw skroplonego gazu ziemnego. Możliwość importu LNG od rzetelnych, godnych zaufania partnerów nabiera w obecnej sytuacji szczególnego znaczenia z punktu widzenia bezpieczeństwa dostaw paliwa. Rola skroplonego gazu ziemnego w imporcie PGNiG będzie dalej rosnąć. Będzie to możliwe także dzięki rozbudowie gazoportu w Świnoujściu, w którym od tego roku mamy zarezerwowane moce regazyfikacyjne na poziomie 6,2 mld m sześc. rocznie. To o ponad miliard metrów sześc. więcej niż do tej pory – powiedział Paweł Majewski, prezes zarządu PGNiG.

Większość ładunków, które PGNiG odbierze w marcu w Świnoujściu, spółka zakupi w ramach transakcji spot. Pierwszą dostawę jednak zrealizowano na podstawie kontraktu długoterminowego z Qatargas. 3 marca br. do gazoportu w Świnoujściu przybył metanowiec Al Huwaila z ładunkiem 90 tys. ton LNG, które po regazyfikacji zapewnią 120 mln m sześc. gazu ziemnego.

To już szósta dostawa LNG do Świnoujścia w tym roku i 154. od początku działania terminalu. Łączny wolumen błękitnego paliwa, które PGNiG odebrało do tej pory w gazoporcie to ok. 17 mld metrów sześciennych. W ubiegłym roku LNG stanowiło ok. jedną czwartą wolumenu importowego spółki.

Źródło: PGNiG

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Opublikowano: 04.03.2022
Aktualizacja: 04.03.2022