PKN Orlen liderem Mazowieckiej Doliny Wodorowej

Udostępnij artykuł
PKN Orlen, zgodnie ze strategią do 2030 roku, konsekwentnie umacnia swoją pozycję na rynku paliw alternatywnych. Koncern objął rolę lidera w tworzeniu Mazowieckiej Doliny Wodorowej, do której będzie należeć 16 podmiotów mających już doświadczenie w rozwijaniu tej technologii. PKN Orlen będzie odpowiedzialny m.in. za powołanie Doliny, określenie jej celów i przygotowanie strategii działania.

– Podejmujemy działania biznesowe, które opierają się na jasno określonym celu: do 2050 roku będziemy koncernem neutralnym emisyjnie. Mamy świadomość, że istotną rolę w procesie transformacji będzie odgrywał wodór, dlatego z determinacją rozwijamy tę przyszłościową technologię. Realizujemy ambitne projekty, m.in. w ramach międzynarodowego programu Hydrogen Eagle, dzięki którym staniemy się wiodącym producentem wodoru w Europie Środkowej. Mazowiecka Dolina Wodorowa to inicjatywa, która przyniesie wymierne korzyści koncernowi, a także polskiej gospodarce, stojącej przed wyzwaniem stworzenia nowego systemu energetycznego opartego o nisko- i zeroemisyjne źródła – mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

Dolina Wodorowa to obszar odpowiadający regionom administracyjnym, na którym realizowane będą projekty związane z wykorzystaniem wodoru w różnych obszarach gospodarki. Doliny, według Strategii Wodorowej UE, mają stać się spójnym elementem Europejskiego Ekosystemu Wodorowego. Zgodnie z projektem Polskiej Strategii Wodorowej, powstanie minimum pięć Dolin Wodorowych. Każda z nich stanie się centrum badań, rozwoju, doskonalenia i edukacji w zakresie wdrażania tej technologii w gospodarce. Obecnie trwają równoległe prace nad powołaniem łącznie pięciu Dolin: Podkarpackiej, Śląskiej, Dolnośląskiej, Wielkopolskiej i Mazowieckiej, będącej jednocześnie jednostką centralną.

Działalność Mazowieckiej Doliny Wodorowej będzie opierać się na czterech filarach, które mają przyczynić się do efektywnego rozwoju i upowszechniania technologii wodorowych w polskiej gospodarce. Za główny uznaje się budowę łańcucha wartości poprzez m.in. realizację projektów badawczo-rozwojowych, stworzenie systemowych rozwiązań dla kształcenia wyspecjalizowanych kadr i prowadzenie działalności na rzecz wsparcia procesów regulacyjnych.

Obecnie na świecie istnieje 36 Dolin Wodorowych zlokalizowanych w 20 krajach, z czego ponad 20 znajduje się w Europie. PKN Orlen w ramach prac na rzecz rozwoju technologii wodorowych tylko na terenie Mazowsza planuje inwestycje w źródła wytwarzania nisko- i zeroemisyjnego wodoru w Płocku i Ostrołęce. Ponadto we Włocławku i Trzebini powstają instalacje wytwarzania paliwa wodorowego w jakości automotive. Docelowo łączne możliwości produkcyjne wszystkich planowanych instalacji wyniosą 1000 kg na godzinę. Koncern rozpoczął też postępowania przetargowe na budowę pierwszych polskich stacji tankowania wodoru zlokalizowanych w Poznaniu i Katowicach.

Deklarację w sprawie powołania Mazowieckiej Doliny Wodorowej złożyły: PKN Orlen, Agencja Rozwoju Przemysłu, KEZO Centrum Badawcze PAN, Krajowy Ośrodek Zmian Klimatu, Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy, Instytut Energetyki – Instytut Badawczy, Politechnika Warszawska, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla, Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, Krajowa Agencja Poszanowania Energii, Toyota Motor Poland, Pesa Bydgoszcz, Solaris Bus&Coach, Alstom Konstal oraz Komunikacja Miejska Płock.

STACJA BENZYNOWA & CONVENIENCE STORE
– CZERWIEC-LIPIEC 2021 
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.