PKN Orlen: Możejki pracują 97 proc

Udostępnij artykuł

Jak poinformował rzecznik spółki, od czerwca 2010 roku litewska rafineria wykorzystuje moce produkcyjne w pełni, czyli w 94-97 procentach. W I kwartale 2010 roku Możejki wykorzystywały ok. 68 procent mocy. W IV kwartale 2009 roku ok. 78 proc. mocy. To dobry czas dla rafinerii. Przerwa remontowa jest planowana dopiero w przyszłym roku. Jej dokładny termin nie został jeszcze określony.

– Marże rafineryjne poprawiły się w maju do średnio 4,9 dol/bbl, co prawdopodobnie pozwoliło spółce zwiększyć stopień wykorzystania mocy Możejek. – twierdzi Lajos Meszaros, analityk KBC Securities.

– Powinno to spowodować poprawę sentymentu do akcji PKN. Uważamy, że sam spadek popytu nie jest wystarczającym uzasadnieniem drastycznie niskiego wykorzystania mocy produkcyjnych w I kwartale, jednakże ze względu na niskie marże spółka musiała utrzymać niskie wykorzystanie mocy. W czerwcu rafineria litewska wykorzystywała moce prawie w pełni , łącznie wykorzystanie mocy w II kw. br. powinno utrzymać się około 80 proc. Jeśli marże poprawia się lub pozostaną stabilne w najbliższych miesiącach, możemy oczekiwać poprawy wyników rafinerii w Europie Środkowo-Wschodniej. Dostrzegamy jednak powolne ożywienie popytu, które nie pozwoli na znaczące zwiększenie wykorzystania mocy produkcyjnych – komentuje analityk.

Opublikowano: 19.07.2010
Aktualizacja: 19.07.2010