PKN Orlen pierwszym importerem „zielonego” gazu w Polsce

Udostępnij artykuł

PKN Orlen, jako pierwsza firma w Polsce, w ramach działań pilotażowych zaimportował certyfikowany biometan, który jest odnawialnym odpowiednikiem gazu ziemnego. To kolejna inicjatywa, która zgodnie ze strategią Orlen2030, przybliża koncern do osiągnięcia neutralności emisyjnej i wspiera transformację energetyczną w Polsce.

Orlen biogazownia biometan

Biometan w Polsce

Biometan charakteryzuje się podobnymi parametrami jakościowymi do gazu ziemnego, ale produkuje się go z odpadów organicznych. Jego zużycie ogranicza więc wykorzystywanie innych paliw kopalnych. Biometan może służyć jako paliwo do produkcji m.in. biowodoru. Można go wykorzystywać w transporcie.

– Kładziemy mocny nacisk na nowe, perspektywiczne obszary i konsekwentnie budujemy efektywny system odnawialnych źródeł energii. Zgodnie ze strategią oprze się on m.in. na rozwoju branży biometanu. Dostrzegamy jego duży potencjał i w pełni chcemy go wykorzystać. Dlatego zaimportowaliśmy certyfikowany biometan w ramach działań pilotażowych. Konsekwentnie prowadzimy inwestycje, które w niedalekiej przyszłości umożliwią nam także jego produkcję. Podejmowane działania są elementem transformacji energetycznej i wpisują się w realizację naszych celów przechodzenia na paliwa nisko- i zeroemisyjne – mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

Podejmowane przez Koncern działania mają przyczynić się do wzrostu wykorzystania w Polsce biogazu i biometanu. Dzięki temu zwiększy się krajowe bezpieczeństwo energetyczne oraz zmniejszy się uzależnienie od importu surowców energetycznych. Zaimportowany biometan firma kupiła od spółki RWE Supply & Trading i będzie wykorzystany na potrzeby PKN Orlen.

W Grupie Orlen kompetencje w obszarze biometanu rozwijane są również poprzez spółkę Orlen Południe. Nabyła ona już trzy biogazownie rolnicze. Na ich terenie z substratów rolniczych, odpadowych i pozostałości z przetwórstwa będzie produkowany przyjazny środowisku biometan. Można go wykorzystać w przemyśle lub energetyce. Jednocześnie Orlen Południe wspólnie z PGNiG złożył wniosek do UOKiK o utworzenie spółki celowej. Konsorcjum zainwestuje w rozwój sieci nowoczesnych biometanowni.

PKN Orlen z nowymi porozumieniami

PKN Orlen podpisał także porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu. Zrobił to wspólnie z Ministerstwem Klimatu i Środowiska, Pełnomocnikiem Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii, Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwem Aktywów Państwowych, Ministerstwem Edukacji i Nauki, Ministerstwem Rozwoju i Technologii, a także przedstawicielami m.in. inwestorów, organizacji branżowych i jednostek naukowych.

Źródło: PKN Orlen

Opublikowano: 26.01.2022
Aktualizacja: 26.01.2022