PKN Orlen planuje przeznaczyć na dywidendę 1,5 mld zł

Udostępnij artykuł

Zarząd PKN Orlen zarekomendował wypłatę dywidendy za 2021 rok na poziomie 3,5 zł na akcję. Jej wysokość jest zgodna z przyjętą przez koncern polityką dywidendy i jednocześnie stanowi odzwierciedlenie bardzo dobrych wyników finansowych Grupy Orlen. Finalną decyzję o wysokości dywidendy podejmie Zwyczajne Walne Zgromadzenie.

PKN Orlen

PKN Orlen dzieli się zyskiem

– W ramach strategii Orlen2030 jasno określiliśmy zasady, którymi kierujemy się przy wypłacie dywidendy. Jesteśmy konsekwentni w swoich działaniach i bardzo poważnie traktujemy obietnice składane naszym Akcjonariuszom. Dlatego będziemy rekomendować Walnemu Zgromadzeniu dywidendę na poziomie 3,5 zł na akcję. Na naszą decyzję istotny wpływ miały również rekordowe w historii koncernu wyniki wypracowane w 2021 roku. Bardzo dobra, stabilna kondycja finansowa pozwala nam dzielić się zyskami z Akcjonariuszami. Daje jednocześnie solidne podstawy do dalszego dynamicznego rozwoju Grupy Orlen.
– mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

W 2021 roku Grupa Orlen wypracowała ponad 10 mld zł zysku netto. Jednocześnie przeznaczyła na inwestycje rekordowe 9,9 mld zł. W tym czasie w zakładzie w Trzebini zakończyła się budowa pierwszej w Polsce i największej w Europie instalacji do produkcji ekologicznego glikolu. Koncern oddał do użytku także nowoczesne Centrum Badawczo-Rozwojowe w Płocku. Kontynuował również rozbudowę instalacji do produkcji nawozów azotowych we Włocławku. Jednocześnie trwała budowa instalacji Visbreakingu w Płocku, która znacząco zwiększy uzysk produktów lekkich, czyli benzyny i oleju napędowego.

Jeśli zaproponowana przez zarząd PKN Orlen wysokość dywidendy za 2021 rok spotka się z akceptacją ZWZ spółki, w drugiej połowie tego roku koncern wypłaci swoim Akcjonariuszom blisko 1,5 mld zł. Zarząd koncernu na dzień dywidendy zaproponował 10 sierpnia 2022 roku, a na dzień wypłaty dywidendy 3 października 2022 roku.

Źródło: PKN Orlen

LIDERZY RYNKU – DOSTAWCY DLA STACJI PALIW – RAPORT 2022
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <

LRDSP Raport okladka x

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Opublikowano: 30.03.2022
Aktualizacja: 30.03.2022