Plany wydobywcze PKN Orlen

Udostępnij artykuł

– Rozwój segmentu upstream to kluczowy element długofalowej strategii PKN Orlen. W tej chwili uwagę skupiamy na badaniu potencjału wszystkich projektów poszukiwawczo – wydobywczych, szczególną uwagę poświęcając eksploatacji zasobów gazu łupkowego. Koncentrujemy się zarówno na badaniach geologicznych, ocenie warunków wydobycia jak i doborze partnera w inwestycji, który zapewniłby nam dostęp do niezbędnej technologii, a także podzieliłby ryzyko nieodłączne w tego typu przedsięwzięciach – przekonywał Wiesław Prugar.

PKN Orlen posiada obecnie pięć koncesji na poszukiwania w okolicach Lublina o łącznej powierzchni 4 728 km. kwadratowych, z czego obszar posiadający poważny potencjał w zakresie gazu łupkowego obejmuje 1 200 km. kwadratowych. Obecnie dobiega końca drugi etap intensywnych prac badawczo-geologicznych, który pozwoli na ocenę potencjału złóż i wpływu wydobycia gazu z łupków na otoczenie. Relacje z tych prac można obejrzeć na załączonym pliku video oraz pod adresem internetowym http://www.orlen.pl/PL/CentrumPrasowe/Wideokonferencje/Strony/default.aspx.

Urbanizacja terenu poniżej 5 proc. oraz sprzyjające warunki środowiskowe na terenie koncesji stanowią dobry punkt wyjścia do podjęcia kolejnych decyzji związanych z inwestycjami w tym rejonie. – W przyszłym roku planujemy wykonać pierwszy odwiert na Lubelszczyźnie i liczymy, że potwierdzi on występowanie gazu łupkowego w ilościach odpowiednich do przemysłowego wydobycia – dodaje Wiesław Prugar.

 

 

 

 

Opublikowano: 20.07.2010
Aktualizacja: 20.07.2010