Politycy nie są jeszcze świadomi przewagi LPG

Udostępnij artykuł

– Ogólnie rzecz biorąc możemy powiedzieć, że politycy europejscy, również ci zajmujący się energetyką, nie są jeszcze w pełni świadomi przewagi jaką niesie ze sobą wykorzystanie LPG jako paliwa – dodaje.
– AEGPL, wraz z 24 organizacjami członkowskimi, stara się zmienić tę sytuację i postrzeganie LPG – stara się promować różne jego zastosowania w poszczególnych krajach europejskich – mówi Ulrike Anders.
– Musimy pamiętać, że w Europie 75 proc. ustawodawstwa znajduje swój początek w Brukseli. Właśnie dlatego musimy uświadamiać polityków w stolicy Europy, że LPG jest czystym, bezpiecznym i łatwo dostępnym źródłem energii – dodaje.
Przewodnicząca podkreśliła, że największymi rynkami LPG w Europie są Polska i Włochy. Według niej bardzo ważne jest, aby europejskie organizacje promowały rozwiązania bazujące na LPG, dzięki którym emisja CO2 jest o kilkanaście proc. niższa niż w przypadku oleju napędowego i o ponad 30 proc. w porównaniu z zastosowaniem węgla.
Ponadto, według Ulrike Andres, duży potencjał LPG wiąże się z praktycznie zerową emisją cząstek stałych, co sprzyja wykorzystaniu gazu w dużych miastach
Przewodnicząca AEGPL była gościem XIV Międzynarodowego Forum Gazowego LPG & CNG, które odbyło się w marcu tego roku w Warszawie,
W dwudniowej imprezie wzięło udział ponad 500 osób, a rangę wydarzenia pokreśliła obecność, Jamesa Rockalla, Dyrektora Generalnego Światowej Organizacji Gazu Płynnego oraz Ulrike Andres i Salvatore Piccolo z Europejskiej Organizacji Gazu Płynnego.
W 2009 roku sprzedaż gazu skroplonego LPG w Polsce wyniosła 2 mln 310 tys. ton i była o 2,9 proc. mniejsza niż w roku 2008 – wynika z najnowszych danych Polskiej Organizacji Gazu Płynnego. Nieznacznie zmalało też zużycie autogazu – z 1 mln 770 tys. ton do 1 mln 705 tys. ton (spadek o 3,7 proc.). Spadła również sprzedaż gazu w butlach z 380 tys. do 360 tys. ton (spadek o 5,3 proc.). Wzrost odnotował natomiast segment gazu w zbiornikach, którego sprzedaż wzrosła z 230 do 245 tys. ton (wzrost o 6,5 proc.).
Poziom sprzedaży LPG wyprodukowanego w kraju nie uległ większym zmianom. Nadal polski rynek jest mocno uzależniony od importu. Polscy producenci dostarczyli łącznie 12,3 proc. krajowego zapotrzebowania na ten produkt. Produkcja krajowa za cały 2009 rok wyniosła 285 tys. ton, czyli o 5 proc. mniej niż w 2008 roku.
Największym dostawcą produktu na polski w 2009 roku była Rosja, której udział w imporcie wyniósł 48,8 proc., podczas gdy rok wcześniej było to 28 proc., a dwa lata temu 25 proc.
Jednak światowym liderem pod względem konsumpcji autogazu jest Korea. W tym kraju jeździ najwięcej samochodów na świecie zasilanych LPG – jest ich tam ponad 2,3 mln. Na drugim miejscu znajduje się Turcja z 2 mln 240 tys. pojazdów. Trzecią pozycję zajmuje Polska z 2 mln 80 tys. sztuk.

Opublikowano: 08.04.2010
Aktualizacja: 08.04.2010