Poprawa wyników dzięki nowym instalacjom

Udostępnij artykuł

Zamknięcie produkcji na złożu B8 z początkiem drugiego kwartału 2010 roku prawdopodobnie będzie miał negatywny wpływ na zyski segmentu wydobycia i produkcji – twierdzi Peter Csaszar, analityk KBC Securities. – Jednakże oczekujemy znaczących wzrostów produkcji i zysków w następnych kwartałach 2010 roku, kiedy złoże Yme zacznie działać. Uważamy, że w drugim kwartale tego roku powinno się udać spółce poprawić "oczyszczone” wyniki operacyjne z uwagi na oczekiwaną poprawę marż rafineryjnych i wyższą sprzedaż (głównie bituminów).
Oczekujemy w drugiej połowie 2010 roku dalszego wzrostu zysków pod wpływem uruchomienia nowych jednostek przerobowych (zwiększenie uzysku produktów lekkich).
Pomimo niedawnych wzrostów kursu akcji Lotosu na fali pozytywnego sentymentu do Polski, uważamy, że wycena spółki pozostaje atrakcyjna. Notowany przy 6,2x EV/EBITDA Lotos jest wyceniany z 9,5 procentową premią wobec porównywalnych spółek, która, naszym zdaniem, jest uzasadniona zważywszy perspektywy ponadprzeciętnego wzrostu zysków – twierdzi analityk KBC Securities.

Grupa Lotos to ogólnopolski koncern naftowy zajmujący się wydobyciem i przerobem ropy naftowej oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. Spółka dostarcza na rynek m.in. benzynę bezołowiową, olej napędowy oraz paliwo lotnicze. Koncern jest również liderem w produkcji i sprzedaży w Polsce olejów silnikowych, asfaltów oraz parafin. Pod marką Lotos funkcjonuje ogólnopolska sieć stacji paliw.

Opublikowano: 24.08.2010
Aktualizacja: 24.08.2010