Popyt na ropę przestanie rosnąć

Udostępnij artykuł

Jak twierdzą przedstawiciele Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE), w ciągu najbliższych sześciu lat roczny popyt na ropę przestanie rosnąć. Świat stopniowo będzie odwracał się od ropy naftowej – napisali autorzy najnowszego raportu przygotowanego przez MAE.

rafineria ropa naftowa

W latach 2022-2028 popyt na ropę wzrośnie o 6%. Odpowiadać za to będzie przede wszystkim branża petrochemiczna i lotnicza. Ale – jak piszą autorzy raportu MAE – w każdym roku wzrost zapotrzebowania na ten rodzaj paliwa będzie mniejszy. W tym roku wyniesie ponad 2 miliony baryłek, ale w 2028 będzie to zaledwie 400 tysięcy baryłek ropy dziennie.

Kryzys energetyczny, wojna w Ukrainie oraz wysokie ceny wymusiły wiele krajów do zmiany swoich strategii energetycznych. Tym samym na znaczeniu zyskały czyste technologie i energia odnawialna. W związku z tym – jak prognozują autorzy raportu – zużycie ropy naftowej do wytwarzania paliw transportowych ma spaść po 2026 roku.

Producenci ropy naftowej muszą zwracać uwagę na narastającej tempo zmian i dopasować do tego swoje decyzje inwestycyjne – uważa dyrektor wykonawczy MAE Fatig Birol.

Agencja szacuje, że tegoroczne inwestycje w poszukiwanie, wydobycie i produkcję ropy oraz gazu mogą być najwyższej w ciągu ostatnich kilku lat. Ale inwestycje państw w energię zero i niskoemisyjną spowodują, że zapotrzebowanie na ropę może wyhamować.

STACJA BENZYNOWA & CONVENIENCE STORE
– MARZEC-KWIECIEŃ 2023 –
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <

Stacja Benzynowa marzec kwiecien okladka tekst

źródło: inf. własna

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału zabronione.

Opublikowano: 15.06.2023
Aktualizacja: 15.06.2023