Prezes UOKiK wydał zgodę warunkową na rynku paliw

Udostępnij artykuł

Spółka Anwim – franczyzodawca sieci stacji benzynowych Moya może przejąć część mienia Elbah II, właściciela stacji w woj. śląskim, pod warunkiem rozwiązania umowy z jednym z franczyzobiorców. Prezes UOKiK wydał w tej sprawie warunkową zgodę na koncentrację.

uokik zgoda

Przedmiotem transakcji jest zakup przez Anwim trzech stacji benzynowych należących do spółki Elbah II, w Chorzowie, Radzionkowie i Tarnowskich Górach. W trakcie postępowania prezes UOKiK zbadał stan konkurencji na lokalnych rynkach w promieniu 2,5 km oraz 5 km od nabywanych stacji. Taki zasięg rynku wynika przede wszystkim z preferencji nabywców paliw. Konsumenci co do zasady wybierają stacje w pobliżu miejsca zamieszkania lub pracy i korzystają z najbliższego punktu przy pokonywanej trasie.

Stacja Benzynowa & Convenience Store
>> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <<

SB CS okladka

Analiza urzędu wykazała, że działalność uczestników koncentracji pokrywa się na terenie Radzionkowa i w części miasta mogłoby dojść do ograniczenia konkurencji. Jeśli dotychczasowi konkurenci połączą swoje potencjały, mogą zaprzestać wzajemnej rywalizacji. Jednocześnie brak będzie na tych rynkach innych podmiotów dysponujących porównywalną siłą. Zapobiegnie temu realizacja warunku nałożonego przez Prezesa UOKiK, czyli rozwiązanie umowy pomiędzy Anwim i Przedsiębiorstwem Handlowo – Usługowym Cagro Tank – franczyzobiorcą stacji przy ul. Kużaja 51 w Radzionkowie. Pozwoli to zachować konkurencję na lokalnym rynku. Cagro-Tank posiada infrastrukturę do prowadzenia stacji paliw, co daje gwarancję kontynuowania dotychczasowej działalności. Przedsiębiorca nie powinien mieć również problemów z ewentualnym zawarciem umowy franczyzowej z innym podmiotem i konkurowaniem ze stacją sieci Moya. Prezes UOKiK nałożył również na Anwim obowiązek przedstawienia informacji dotyczących wykonania warunku w terminie 30 dni od daty jego realizacji lub upływu terminu określonego w decyzji.

Wydana decyzja nie jest prawomocna. Zgłaszającemu przysługuje odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

źródło: UOKiK

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału zabronione.

Opublikowano: 21.02.2024
Aktualizacja: 21.02.2024