Prokuratura oskarżyła oszustów paliwowych

Udostępnij artykuł

Oskarżonym, 42 – letniemu mężczyźnie i 44 – letniej kobiecie, zarzucono, że w okresie od stycznia do maja 2004 r. działając w jednej z miejscowości na terenie powiatu ostrowskiego, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, przy wykorzystaniu 76 faktur wystawionych przez pięć firm, mających siedziby m.in. w Częstochowie, Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej, w których opisano rzekomy zakup od powyższych podmiotów oleju napędowego za kwotę 5 927 000 zł.

Następnie oskarżeni stworzyli pozory zakupu pełnowartościowego oleju napędowego, po czym zbyli właśnie jako olej napędowy ponad 2 000 000 litrów oleju opałowego – niebarwionego, nabytego od spółki mającej siedzibę w Poznaniu, przez co doprowadzili nabywców wskazanego produktu, nie spełniającego odpowiednich wymagań jakościowych, do niekorzystnego rozporządzenia "mieniem o znacznej wartości" w kwocie 5 325 000 zł.

W drugim zarzucie opisano, związane z przedstawionym posłużeniem się fałszywymi fakturami, uszczuplenie przez oskarżonych należności publiczno-prawnych w postaci podatku od towarów i usług oraz podatku dochodowego, w kwocie 1 720 000 zł.

Trzeci zarzut zawarty w akcie oskarżenia dotyczy działań oskarżonych zmierzających do udaremnienia stwierdzenia przestępczego pochodzenia wskazanych środków pieniężnych, poprzez dokonanie szeregu operacji bankowych związanych ze wspomnianymi fikcyjnymi fakturami.

W trakcie śledztwa uzyskano specjalistyczną opinię, iż sprzedawany przez oskarżonych jako olej napędowy produkt, będący faktycznie olejem opałowym ciężkim, w sytuacji używania go do napędzania silników samochodowych negatywnie wpływał na ich pracę i trwałość, co mogło prowadzić do ich przyspieszonego zużycia, uszkodzenia bądź nawet zniszczenia.

Oskarżeni sprzedaż powyższego produktu prowadzili na posiadanej przez siebie, na terenie powiatu ostrowskiego, stacji paliw. Olej opałowy nabywali oni, jak ustalono, od spółki mającej siedzibę na terenie Poznania, która importowała go z republik nadbałtyckich. Z uwagi na posiadane parametry nie podlegał on obowiązkowi oznaczenia markerem na kolor czerwony i był niebarwiony.

Oboje podejrzani, mieszkańcy Ostrowa Wlkp., zostali zatrzymani w grudniu 2006 r., po czym zastosowano wobec nich tymczasowe aresztowanie, które w lutym i marcu 2007 r. zmieniono na dozór policji i poręczenie majątkowe.

Śledztwo w omawianej sprawie prowadzone było przez Prokuraturę Okręgową w Ostrowie Wlkp. wspólnie z Centralnym Biurem Śledczym – Wydziałem w Kaliszu, w oparciu o materiały wyłączone z postępowania dotyczącego działalności wspomnianej poznańskiej spółki.

Działania innych osób, współdziałających z oskarżonymi m.in. w zakresie wystawiania fikcyjnych faktur, były lub są nadal przedmiotem odrębnych postępowań prowadzonych przez inne jednostki prokuratury.

Oskarżony mężczyzna był wcześniej karany za przestępstwa przeciwko mieniu oraz przestępstwa skarbowe.
Czyny zarzucone oskarżonym zakwalifikowano m.in. jako przestępstwa z art. 286 § 1 kodeksu karnego (oszustwo), popełnione w odniesieniu do mienia znacznej wartości (art. 294 § 1 kodeksu karnego), zagrożone karą od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności. Podobną karą zagrożone jest również zarzucane oskarżonym przestępstwo z art. 299 § 5 kodeksu karnego ("pranie brudnych pieniędzy").
 

Opublikowano: 06.05.2010
Aktualizacja: 06.05.2010